post

عجیب ترین مراسم بالی در سکوت

عجیب ترین مراسم بالی … همانطور که میدانید شروع سال نو در هر نقطه از جهان، رسم و رسوم مختلفی دارد. عید نوروز در بین ایرانیان با چیدن هفت سین آغاز می شود و در ادامه ی آن بازدید از اقوام و آشنایان را به همراه دارد. یا در ویتنام که سال نو به سبک مختلفی شروع می شود. قبلا از مراسم عید در ویتنام گفته بودیم که مردم محلی آن رسوم خاص خود را اجرا می کردند. حال قرار است سال نو در بالی را بررسی کنیم. رسم عجیب مردم بالی همه را شگفت زده کرده است.

به چه روزی نایپی می گویند ؟

تقویمی که در بین مردم بالی وجود دارد، طبق تقویم ساکا می باشد. ساکا در سال ۱۹۵۷ بعنوان تقویم ملی هند شناخته شد. شروع این تقویم، طبق تقویم گریگوری بر مبنای سال خورشیدی می باشد. درست مثل ایرانی ها که با آب و هوای بهار آغاز می شود. هندوهای بالی این روز ویژه را نایپی می نامند.

آنچه باید از عجیب ترین مراسم بالی در سکوت بدانیم؟

در شروع روز نایپی عقاید عجیبی در بین مردم بالی به چشم می خورد. در واقع مردم آنجا در این روز، روزه ی سکوت می گیرند. آنها طبق رسمی که دارند در خانه می مانند. سرکار و تفریح نمی روند و همه ی چراغ ها را خاموش می کنند. حتی در خانه از رادیو و تلویزیون استفاده نمی کنند، حق حرف زدن با یکدیگر را ندارند، با تلفن صحبت نمی کنند و به مهمانی هم نمی روند. به طور کلی در تاریکی و سکوت مطلق می نشینند. شاید از نظر شما جالب نباشد، اما آنها با این کار بیشتر به عبادت می پردازند و از این کار لذت می برند.

از قوانین مهم روز نایپی :

نکاتی که باید در این روز بدانید به شرح زیر می باشد :

  • قانون: Amati Geni : روشن کردن چراغ، آتش و اجاق گاز ممنوع می باشد. در نتیجه امکان پخت و پز فراهم نیست.پس آنها در ۱ روز کامل روزه می گیرند.
  • قانون Amati Karya : کسب و کار تعطیل و ممنوع می باشد.
  • قانون  Amati Lelunganan : به هیچ عنوان سفری صورت نمی گیرد.
  • قانون Amati Lelanguan : گردش و تفریح به هر شکلی ممنوع است.

در شهر چه رخ می دهد؟

اگر قصد خرید تور بالی را دارید حتما در نظر داشته باشید که سفر شما مصادف با این روز از سال نباشد. در روز نایپی شهر سکوت و کور است. فروشگاه ها تعطیل هستند. فرودگاه ها فعالیتی نمی کنند. تنها خدمات اضطراری کار میکنند. برای مثال : بیمارستان ها، خدمات حمل و نقل ویژه و فرودهای ضروری. پس اگر با شرایط خاص هم بتوانید خودتان را به بالی برسانید، در آن روز فقط می توانید در هتل بمانید و هیچ کاری نکنید. در نتیجه یک روز از سفر شما هدر می رود. هیچ تخلفی در این روز صورت نمی گیرد و همه ی مردم آن را به درستی اجرا می کنند.

در روز نایپی چه می پوشند ؟

در این روز پوشش خاصی برای هندوهای بالی وجود دارد. خانوم ها (کیاپا) سر کرده و موهای خود را زیر آن جمع می کنند. از طرفی دیگر آقایان سربند سنتی سفید رنگ (آندانگ) می بندند و چتر آفتابی به رنگ زرد طلایی در دست می گیرند.

مراسم دیدنی پیش از روز نایپی :

قبل از روز نایپی همه چیز برعکس می باشد. جنب و جوش زیادی در بین مردم به چشم می خورد. همه ی مناطق ترافیک است. در واقع خانوم ها نذری که دارند را داخل سبد و روی سر خود می گذارند و برای پخش آن به عبادتگاه می روند. برخی از افراد یک پارچه به نام پل خداوند به دنبال خود می کشند. این پارچه ها به رنگ سفید و زرد هستند. همچنین، نوازندگان بالی در خیابان ها رژه می روند.

هندوهای بالی از سه روز قبل از شروع روز نایپی، ظروفی را که قرار است در روز مراسم استفاده شوند را پاک می کنند. آنها عقیده دارند تا با این کار روح انسان از آلودگی پاک می شود. همچنین آنها از آب اقیانوس می نوشند به این معنی که مفهوم زندگی پر تلاطم را بهتر دریابند.

اگر چه این رسوم برای ما خسته کننده است اما هر کدام از این عقاید برای مردم بالی مفهومی دارد. در واقع برای خاموش کردن آتش نفسانیت انسان، روشن کردن چراغ و آتش ممنوع می باشد. کسانی که تفکرات هندوها را می شناسند این عقاید را بیشتر درک می کنند.

اگر قصد خرید تور بالی را دارید، جهت مشاهده ی پکیج های کامل کلیک کنید.

پلیکان پرواز آسیا مجری مستقیم تور بالی آماده ی خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *