post

بهترین سوغاتی های مالزی

مالزی از جمله کشورهای تاریخی و سنتی دنیاست که قدمتی چند هزارساله دارد. سفر به این کشور سرسبز آسیایی قطعا جذابیت های خود را دارد و هر گردشگری سوغاتی های خاصی را با خود به یادگار می برد.

وقتی گردشگران پا به مغازه های سنتی مالزی می گذارند با انبوهی از وسایل تزئینی، آشپزخانه ای دکوری بازی و انواع دیگر مانند اینها مواجه می شوند که اکثرا دست سازند و رنگ و طرح های زیبا و متنوعی دارند. دستبندهای نخ بافت یا مهره ای، تسبیح های مختلف، النگوهای رنگارنگ، دستبندهای چرم مانند، وسایل حصیری چوبی و روفرشی های پارچه ای و مهره ای، از جمله این سوغاتی های سنتی است که بهتر است در سفر به مالزی، چرخی هم در این دنیای رنگارنگ سوغاتی های دست ساز زد.

پارچه باتیک

 نوعی پارچه چاپی است که ریشه آن به صنعت منسوجات اندونزی برمی گردد. این پارچه از مهم ترین سوغاتی های مالزی محسوب می شود و چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. این پارچه در رنگ های روشن و متنوع بافته می شود که دارای طرح های گل مانند و درهم پیچیده ای است و لابه لای این گل ها، خطوطی طلایی به کار رفته است. از پارچه باتیک در دوخت لباس های سنتی مالزی یا همان سارونگ استفاده می شود.

کنکگاک

نوعی بازی سنتی است. در این بازی از تخته ای استفاده می شود که دارای حفره هایی در دو ردیف شش تایی است و در انتهای آن حفره بزرگی وجود دارد که اول بازی مهره ها را درآن قرار می دهند. اصول این بازی برمبنای یک بازی ذهنی است که براساس شیوه ای خاص، مهره ها در این حفره ها انداخته می شود. این تخته چوبی، دارای نقش و نگارهایی است که یا نقاشی شده یا کنده کاری. همچنین از نظر قیمت متفاوت است و این به خاطر میزان ظرافت ساخت این تخته چوبی است که در نوع خود بی نظیر است. گردشگران تور ارزان مالزی هم می توانند به تناسب ظرافت و قیمت این وسیله بازی، زیباترین آن را انتخاب کنند.

پارچه سانگکت

نوعی پارچه دست بافت ابریشمی است که با نخ طلایی یا نقره ای بافته شده است. در بافت این پارچه از خطوط منظم و گل هایی منظم در ردیف هایی مرتب استفاده شده، طوری که نظم و جلوه خاصی به طرح بخشیده است. از پارچه در دوخت لباس های مردان مالزیایی استفاده می شود که در مراسم سنتی می پوشند. از سوی دیگر از این نوع پارچه برای دوخت شال یا کیف هم استفاده می شود. به هر حال سوغاتی سنتی است که خرید آن برای گردشگران تور مالزی خالی از لطف نیست.

کاسوت مانک

 نوعی روفرشی است که در طرح ها و رنگ های مختلف ساخته می شود. نوک این کفش ها بسته است و روی آنها پارچه ای کشیده شده که طرح ها و رنگ ویژه خود را دارد. مثلا زمینه پارچه قرمز است و داخل آن دسته ای گل بافته شده است.

هنرهای دستی فلزی

 از جمله دیگر سوغاتی های سنتی مالزی است که می توان به یادگار برد. مثلا قوری، قندان و سینی فلزی از جمله این وسایل است که روی آنها با دست حکاکی شده و روی آنها طرح های گل و پرندگان درست مثل ظروف قلم کاری شده اصفهان ایران، با دست کنده کاری شده و این خود بیش از پیش بر ارزش آنها افزوده است. رویال سلانگورهم از جمله این سوغاتی های ساخته شده از فلز است که بر روی آنها هم کنده کاری شده که هم به صورت طرح های سنتی است و هم کلاسیک یا مدرن. برخی ظروف مثل لیوان و دیگر ظروف فلزی از جمله این محصولات محسوب می شود.

دادال

نوعی شکلات سنتی است که برای علاقمندان به شیرینی جات، گزینه مناسبی است. در تهیه این نوع شکلات از شیر نارگیل و قند خرما استفاده می شود و کمی دوریان هم بدان افزوده می شود.

قهوه

یکی از معروف ترین نوشیدنی های دنیاست که عطر و طعم های مختلفی دارد، اما قهوه سفید چیز دیگری است که در مالزی رواج دارد و از نوشیدنی های سنتی این کشور محسوب می شود. نام این قهوه ارتباطی با دانه هایش ندارد بلکه صرفا به خاطر شیری است که به آن افزوده می شود. این قهوه به صورت پودر شده و شیر بافت سفیدی بدان می بخشد. همچنین این قهوه دربسته بندی های سفید رنگی عرضه می شود. تهیه این قهوه و نوشیدن آن برای گردشگران تور لحظه آخری مالزی هم می تواند فراموش نشدنی باشد.

اگر قصد سفر به مالزی را دارید کلیک کنید …

پلیکان پرواز آسیا مجری مستقیم تورهای مالزی آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *