post

اژدهای کومودو

اژدهای کومودو ( Komodo Dragon ) اژدهای قرن بیست و یکم است. قرار نیست ، همه اژدها دنیا، از دهانشان آتش بیرون بزند. قرار نیست واقعی نباشند. قرار نیست بال داشته باشند. اما هنوز هم در این روزگار ما اژدها داریم . اژدهای کومودو ، موجودی ترسناک با کلی افسانه های راست و دروغ. که قرار است کمی در مورد ویژگی هایش بدانیم . با آژانس پلیکان پرواز آسیا ، همراه باشید.

شناسایی گونه جانوری اژدهای کومودو

بزرگترین گونه بزمجه روی کره خاکی ، کومودو است. آنها متعلق به تیره بزمجه ایان هستند. در اوایل قرن بیستم میلادی، گزارشهایی مبنی بر رویت آنها منتشر شد. دقیق تر بخواهید، در سال ۱۹۱۰ ، اروپاییها وجود این اژدها را اعلام کردند.

نجات گونه در معرض خطر اژدهای کومودو

با توجه به خصوصیت آنها ، محل زندگیشان و تغییر شرایط اقلیمی. متاسفانه این اژدها، جزو گونه های در معرض خطر هستند. اندونزی به عنوان زادگاه آنها، از این موجودات حمایت می کند. اقداماتی جهت نجات اینگونه ، انجام پذیرفته است. برای مثال شکار آنها مطلقا ممنوع شده است. محل زندگی آنها، محدود به پارک ملی کومودو است. تعداد باقیمانده آنها بین ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ است.

تور ترکیبی بالی و سنگاپور

اژدهای کومودو و ابعاد حیرت انگیز آن

نام اژدهای کومودو

در میان مردم محلی ، نام این اژدها بیشتر دو اسم است که بکار می رود. اولی بوآیا دارات به معنی مارمولک جزیره است . دومی بیاواک راکساسا که معنای آن بزمجه غول آسا است.

هندی ها هم به این اژدها ، بیسکبرا به معنی دوبار زهراگینتر از مار کبرا می گویند.

مشخصات ظاهری کومودو

بلندقدترین آنها ، سه متر اعلام شده است . سه متر! و وزن آن ها بیشینه به هفتاد کیلوگرم میرسد. دندانهای این اژدها، به دلیل کاربری خاصشان شهرت دارند. از آنجایی که برای بریدن بدن شکارشان شکل گرفته ، ویژه است. به دلیل فرم خاص بدنشان، می تواند به سرعت زیادی حرکت کنند. نحوه حمله کردنشان به شکار یا موجوداتی که تهدیدشان می کنند، متفاوت است.

فرضیه صحیحی که درباره اژدهای کومود وجود دارد این است که. از آنجایی که تقریبا تنها شکارچی جزیره هستند. اندامشان به این اندازه بزرگ و وحشتناک است.

کهن ترین نمونه کومودو ی پیدا شده

در قاره استرالیا، سنگواره ای یافت شد که سن آن ۴ میلیون سال است. در جزیره فلورس ، نمونه هایی از کومودو هست که شبیه به نسل های ۹۰۰هزار سال پیش از خود هستند.

شرایط زیستی کومودو

اژدهای کومودو کمتر با همنوعانش درگیر میشود

بهترن زیستگاه برای اژدهای کومودو، سرزمین های علفزاری است. که گرم و خشک باشند تا بهتر بتواند شکار و زندگی کند. گونه بزمجه ایان، نیاز به گرما و نور دارند. چرا که موجوداتی خونسرد هستند. برای هضم غذا در روزها فعالیت می کنند.

با توجه به مشخصاتی که گفته شد، از دیرباز، اژدهای کومودو در این مناطق زندگی می کند ؛ ( در کشور اندونزی)

 • ۱- جزایر کومودو

 • ۲- رینکا

 • ۳- گیلی مونتانگ

 • ۴- پادار

 • ۵- گیلی داسامی

 • ۶- فلورس

طعمه های مطلوب اژدهای کومودو

غذای اژدهای کومودو را بیشتر پرنده گان، پستان داران و بی مهره گان تشکیل می دهند. بهترین غذا برای اژدهای کومودو ، گوزن است.

مردارخوار هم هستند. یعنی اگر حیوانی را پیش از شکار، مرده پیدا کنند، برای خوراک، تصرف می کنند.

توانایی حس های اژدهای کومودو

شنوایی :

تا سال ها ، فکر می شد که اژدهای کومودو ناشنوا است. تا اینکه ، متوجه شدند در باغ وحش لندن، یکی از کارکنان آنها را صدا می زند. تا برای غذا جمع شوند. بعد مشاهده شد که آنها به سمت صدا به حرکت در میآیند. در بررسی های صور ت پذیرفته ، مشخص شد که محدود ۴۰۰ تا ۲۰۰۰ هرتز را می شنوند.

بینایی :

در مورد قوه بینایی اژدهای کومودو میبایست گفت که وضعیت بهتر است. آنها قادرند تا حدود ۳۰۰ متر فاصله را ببینند. البته که در روز موفق تر عمل می کنند. آنها توانایی دیدن رنگ ها را هم دارند. اینها باعث شده که برای شکار راحت تر باشند.

بویایی :

عجیب ترین حواس آنها، بویاییشان است. جالب است بدانید که بوی بدن شکار خود می توانند مزه کنند. آنها از طریق چشیدن هوایی که از سمت بدن شکار میآید، متوجه شکارشان میشوند. فاصله ای که آنها می بویند، نُه کیلومتر است!

چشایی :

در مورد چشیدن مزه ها، درواقع آنها ، مزه ای احساس نمی کنند. تعداد پرزهای چشایی شان بسیار اندک است.این پرزها در انتهای حفره دهان اژدهای کومودو قرار گرفته است.

صدور ویزای اندونزی 

مشخصات دیگر اژدهای کومودو

نمای روبرویی اژدهای کومودو

بخواهیم به صورت تیتروار سایر مشخصات آنها را بگوییم ، باید گفت :

 • ۱- بیشینه سرعت آنها به ۲۰ کیلومتر در ساعت می رسد.

 • ۲- توانایی شیرجه زدن و شنا کردن هم دارند.

 • ۳- در سنین جوانی از درختها به راحتی بالا می روند.

 • ۴- در طبیعت معمولا بتنهایی زندگی می کنند.

 • ۵- به جز مواقعی مثل خوردن ، اهل درگیری با حیوانات دیگر و همنوع نیستند.

 • ۶- با توجه به ویژگیهای بدنیشان، دنبال شکار نمی دوند. صبر می کنند تا شکار نزدیک شود.

 • ۷- اگر غذای مناسب پیدا نکنند، ممکن است همنوع خود را هم شکار کنند.

 • ۸- در طبیعت بیشینه عمر ، نُه سال است. در اسارت تا شانزده سال عمر می کنند.

 • ۹- برای شکار ، گلو یا زیر شکم شکار را گاز میگیرند.
 • فیلم های ساخته شده در مورد اژدهای کومودو 

 • به حدی خاص هستند که فیلم درباره شان ساخته شده است. فیلم هایی چون : کومودو ( ۱۹۹۹ ) ، کومودو علیه کبری ( ۲۰۰۵ ) و نفرین کومودو ( ۲۰۰۴ )

تور بالی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *