post

حیوانات فیلیپین

حیوانات فیلیپین به اندازه کافی عجیب هستند. در هر سفری ، تماشای حیوانات و گیاهان خاص آن منطقه برای گردشگران جذاب است. در سفر به فیلیپین هم دیدن حیوانات برای گردشگران حیرت انگیز است. اگر پس از تهیه ویزای فیلیپین و تدارک تور فیلیپین قدم به این سرزمین گذاشتید و علاقه به طبیعت دارید. حتما به پارک های ملی سر بزنید . یا از تورلیدر بخواهید تا شما را به محل زندگانی آنها ببرند. دیدن حیواناتی که در سرزمین شما یافت نمی شوند ، تجربه ای خاص و حیرت انگیز است. کما اینکه دیدن آنها در باغ وحش ها ، لطف و صفایی ندارد.

قرار نیست این مقاله یک مقاله علمی و سنگین باشد. حتی قرار نیست جامع باشد. فقط قرار است کمی بیشتر در مورد حیوانات فیلیپین بدانیم و بخوانیم . با پلیکان پرواز همراه باشید.

فهرست حیوانات فیلیپین که در مورد آنها قرار است بدانیم :

  • ۱- تارزیر یا میمون شبگرد هندی
  • ۲- روباه عظیم الجثه پشت گردن طلایی پرنده
  • ۳- پروانه Troides magellanus
  • ۴- مارمولک gray monitor
  • ۵- لاک پشت جنگلی فیلیپین
  • ۶- کروکودیل فیلیپینی
  • ۷- عقاب فیلیپینی

مشاهده تور ۲ شب مانیل و ۵ شب پالاوان 

تارزیر یا میمون شبگرد هندی

یکی از حیوانات فیلیپین که به نوعی نمادی از کشور فیلیپین است ، میمون شبگرد هندی است. همه شما حتما این حیوان را میشناسید. حیوانی با چشمانی بسیار گرد و درشت و قیافه مظلوم.

در زبان محلی به این حیوان Mawumag می گویند. تارزیر در مناطق جنوب شرقی مجمع الجزایر به ویژه در بوهول و سامار زندگی می کنند. نام تاریزر از تارس ، هم خانواده ۴۵ میلیون ساله خودش برگرفته شده است. با ما باشید تا در مورد یکی از عجیب ترین حیوانات فیلیپین بخوانیم.

مشخصات ظاهری تارزیرها

اندازه تریزرها بین ۸۵ تا ۱۶۰ میلیمتر هستند. وزنشان هم بین ۸۰ تا ۱۶۰ گرم است. این نژاد بسیار کوچک هستند. نرها معمولا از ماده ها سبک تر هستند. اندازه یک تریزر بزرگسال ، اندازه مشت یک انسان بالغ است

رنگ تارزیر از خاکستری تا قهوه ای است. دم های باریکشان برای حفظ تعادل به کار می رود. فرم پاشنه ها و پاهای تارزیر ها، به گونه است که بلندترین پرشها را می توانند انجام دهند. پرش هایی با حداقل سه متر طول.

چشم تارزیرها

چشم تارزیرهای فیلیپینی ، در جمجمه شان ثابت است. اما در عوض گردنشان ۱۸۰ درجه می چرخد. چشمهای درشت تارزیرها بهشان قدرت دید در شب می دهد. برای دید در شب ، چشمانشان به بیشترین حد ممکن گشوده می شود. در روشنایی های شدید ، مردمکها به گونه ای جمع می شود که فقط یک نقطه کوچک از چشمانشان دیده می شود.

به لحاظ تناسب بین چشم و اندام کلی بدن، تارزیرها چشم درشت ترین پستانداران هستند.

تصویر میمون شبگرد هندی در حیوانات فیلیپین

تغذیه و رفتار تارزیرها

تغذیه تارزیرها شامل حشرات ، عنکبوتها، سخت پوستان کوچک و مهره داران کوچک مثل مارمولکها و پرندگان کوچک است.

این حیوانات ، حیواناتی خجالتی هستند. علاوه بر آن علاقه مند به زندگی در شب ها هستند. برای همین است که آنها معمولا زندگی پنهانی دارند. در طول روز آنها در چاله ها و گودیهای نزدیک به زمین در تنه درختان و درختچه ها می خوابند. زندگی آنها وابسته به درخت هاست. آنها به تنه درخت ها می چسبند و از آن بالا می روند. و توانایی آن را دارند که از شاخه ای به شاخه ای دیگر بپرند.

یک تارزایر خوابیده در حیوانات فیلیپین

روباه عظیم الجثه پشت گردن طلایی پرنده

خوب ، به طرز جالبی از روی اسم این حیوان میتوانید فریفته شوید. قرار نیست در مورد روباهی که پرواز می کند صحبت کنیم. همه این توصیفات در مورد یک خفاش است. این خفاش ها عجیب ترین حیوانات فیلیپین هستند. نام دیگر این حیوان ، خفاش میوه خوار طلایی است .

در سال ۱۸۳۱ ، سه نفر گزارش هایی از مشاهده روباهی که پرواز می کرد دادند. آنها اذعان کرده بودند که رنگ این روباه طلایی رنگ بود و بسیار بزرگ بود.

وزن این خفاش ها به کمتر از یک کیلو و نیم می رسد. تنها عضو هندی خانواده آنهاست که وزن بیشتری دارند. قد آنها گاهی به بلندای ۱۷۰ سانتی متر می رسد . اما بلندترین نمونه آنها حدود ۲۱۴ سانتی متر بوده است.

بزرگی خفاش غول پیکر گردن طلایی در حیوانات فیلیپین

تغذیه خفاش گردن طلایی عظیم الجثه

عموما این خفاش ها ، میوه خوار هستند. علاقه آن ها خوردن انجیر است. هر چند در رژیم غذایی آنها ، برگ ها هم وجود دارند. تغذیه آنها معمولا طی شب هاست. آنها در طول روز در ریشه درختان به خواب می روند واستراحت می کنند.

 

  • پروانه بال پرنده ای ماژلان – زیباترین عضو حیوانات فیلیپین

درست است که در مورد حیوانات فیلیپین صحبت می کنیم . اما حیف است در مورد این پروانه زیبا و بزرگ حرفی به میان نیاوریم. این پروانه ها متعلق به خانواده بال پرندگان هستند. محل زندگی پروانه  بال پرنده ای ماژلان ( Troides magellanus ) فیلیپین و جزیره ارکیده تایوان است. نام این پروانه از نام جهانگردی به نام فردیناند ماژلان برگرفته شده است . این جهانگرد در سال ۱۵۲۱ در فیلیپین کشته شد.

شکل ظاهری پروانه تروئیدی ماژلان

۱- نرها :

 قسمت بالایی بال ها سیاه و سفید است. مرز رگ ها با رنگ سفید متمایز شده است. قسمت های پایینی بالها مشابه قسمت بالایی است. اما در برخی از گونه ها ، رنگ زرد مرز ها را مشخص می کند. پشت بال ها زرد طلایی درخشان است. رنگ های طلایی و زمردین  و سبز و آبی در بال زدن ها نمودار می شود.

۲- ماده ها :

ماده ها بزرگ تر از نرها هستند. رنگ زمینه بال های پروانه های ماده ، قهوه ای تیره تا مشکی است. در قسمت های پایینی ، رنگ طلایی با رگه های تیره تر وجود دارد. قسمت پایینی بال ها بسیار مشابه قسمت بالایی است.

پروانه زیبای بال پرنده ای ماژلان در بررسی حیوانات فیلیپین

مارمولک مانیتور خاکستری

تبدیل اسم این مارمولک به فارسی کار درستی شاید نباشد. اما برای شناخت حیوانات فیلیپین زیاد هم تلاش عبثی به چشم نمی آید. به هر روی ، نام انگلیسی این مارمولک ، Gray Manitor  است.

قد این مارمولک به  ۱۸۰ سانتی متر بالغ می شود. محل زندگی این مارمولک ها در جزایر لوزون ، کاتان دوآنس و جزیره پولیلو ست. همه این جزایر متعلق به کشور فیلیپین هستند. زندگی آنها بر روی درختان می گذرد و بسیار خجالتی هستند.

تور ترکیبی ۲ شب مانیل + ۵ شب بوراکای

رژیم غذایی مارمولک مانیتور خاکستری

آنها برای رژیم غذایی خاص خودشان شناخته می شوند. آنها علاقه بسیاری به میوه رسیده دارند. به ویژه میوه پاندان . پاندان میوه درختی شبیه به نخل است. سایز این میوه کوچک و متوسط است و میان برگ های درخت رشد می کنند.

به جز پاندان ، آنها علاقه به خوردن حلزون ، خرچنگ ، عنکبوت ، سوسک های بیتل ، پرنده ها و تخم ها دارند. رژیم خاص غذایی این مارمولک ها به دلیل رقابت شدیدی که برای غذا داشته است پدید آمده است.

نمایی از گری مانیتور در حیوانات فیلیپین

ادامه حیوانات فیلیپین را در مقاله بعدی با هم بررسی خواهیم کرد.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *