تور هندوستان

تور گوا

تور گوا

6 شب و 7 روز 2395000 تومان

تور دهلی آگرا جیپور

تور دهلی آگرا جیپور

7 شب و 8 روز 3390000 تومان

تور هندوستان
پلیکان پرواز اسیا مجری و برگزار کننده اصلی تورهای جنوب شرق آسیا ، تور هندوستان ، تور ترکیبی هندوستان : دهلی ، آگرا ، جیپور ، گوا ، بمبئی و …

تور هند

هند، سرزمینی فریبنده و باشکوه است. حتی اگر صدها بار هم به تور هند سفر کنید، باز هم چیزی برای هیجان زده کردن‌ شما دارد. هند، میان ساحل های طلایی اقیانوس هند و قله‌های مملو از برف رشته‌کوه هیمالیا قرار گرفته است. کشوری تشکیل شده از عجایب طبیعی و ساخت دست بشر، جهانی رنگارنگی از مزه ها و عطرهای گوناگون، معابد رازآلود و شگفت‌انگیز، شهرهای پرازدحام و پر همهمه، حمومت های گمشده، قصرهای لوکس، بازارچه های شلوغ، بوستان ‌های ملی بکر، ساختمان های باستانی حیرت‌انگیز و هزاران جاذبه‌ی دیگر که مثل آن‌ها را در هیچ جای دیگر جهان یافت نخواهید کرد.

تور هندوستان

هند کشور تضادها است. در این کشور بی نظیر و پهناور، ملیت ها و نژادهای متفاوت با سنن و مذهب های متفاوت در کنار هم زندگی می‌کنند. یک ششم از جمعیت جهان در این کشور زندگی می‌کنند خب تعجبی نیست که صدها دین و آیین مختلف در هند وجود داشته باشد. در هند از برج های بلند و آسمان‌خراش‌های بی نظیر تا زاغه‌ها و کلبه‌های ساده‌ی روستایی وجود دارد. عده‌ای در شهرهای وسیع با بهترین و به‌روزترین تکنولوژی زندگی می‌کنند و بعضی دیگر در دورافتاده‌ترین روستاها به سر می‌برند و زندگی آن‌ها پس از گذر سال ها، به ندرت دچار تغییر و دگرگونی شده است.

یک عمر زمان لازم است تا همه آثار به جا مانده از حکومت ‌های تاریخی و چشم‌اندازهای شگفتی طبیعی هند را دیدن کنید. طبیعت هند بسیار گوناگون است از جنگل‌های مملو میزبان هزار هزار ببر گرفته تا بیابان های یخ‌زده‌ هیمالیا. ولی در نخستین سفر خود به تور هند، دیدن از مثلث طلایی هند یعنی دهلی، آگرا و جایپور را در لیست خود قرار دهید تا گوشه‌ای از جاذبه‌های بی‌ همتا تور هند را دیدن کنید. ۳3 اثر ثبت شده در اثار بین المللی یونسکو در این کشور دیدنی و وسیع، منتظر حضور مسافران است.

اطلاعات فوری تور هند

تفاوت ساعت با تهران : هند در ناحیه زمانی UTC/GMT +5:30 واقع شده است و ساعت اصلی آن دو ساعت از تهران جلوتر است.

تور هندوستان

گویش رسمی: گویش اصلی هند، زبان هندی است که 45 درصد از مردم این کشور، به این گویش تکلم دارند. گویش انگلیسی هم در اغلب موقعیت‌های رسمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این، 23 گویش منطقه‌ای اصلی توسط قانون اساسی این کشور شناسایی شده است. از بین این زبان‌ها می‌توان بنگالی و پنجابی را اسم برد. مسلمان های این منطقه اغلب به گویش اردو صحبت می‌کنند.

واحد ارز: واحد ارز هند روپیه است که با اختصار ایزوی (INR) شناخته می‌شود. یک روپیه‌ی هند برابر 60 تومان است.

پیش شماره کشور +:۹۱

سمت رانندگی: چپ

شرایط آب و هوایی هند

در کل، هوای هند اکثر روزهای سال گرم میباشد گرچه از هر مکانی به مکان دیگر، شرایط آب‌و‌هوا تغییر زیادی دارد. سردترین آب‌و‌هوای هند از آخر نوامبر الی اوایل مارس ادامه دارد. در این زمان، صبح‌ و غروب هوا خیلی سرد است و صبح ها اغلب آفتابی هستند. گرم‌ترین آب‌و‌هوای هند که بشدت نامطبوع و با خشکی همراه است از ماه‌های مارس الی ژوئن است. فصل بارش یا مانسون در اغلب مناطق در تابستان و میان ژوئن و اوایل اکتبر است.

مناسب ترین موقع برای سفر به هند

تور هندوستان

از آنجایی که هند کشوری بزرگ است و تنوع آب‌و‌هوایی دارد، مناسب ترین وقت برای سفر به تور هند ، با توجه به منطقه‌ای که قصد سفر دارید، مختلف است.

هیمالیای غربی: مناسب ترین زمان برای سفر به سرینگر، از مارس الی اکتبر است. از جولای الی آگوست، هوا سرد و در زمستان مرطوب است. شیملا در بلندای بالاتری قرار دارد پس در زمستان سردتر است. بعضی از منطقه ها مثل گلمرگ، مانالی و پهلگام اصولا از دسامبر الی مارس، زیر چندین فوت برف قرار دارند. لداخ، بیابانی بلند و حاوی دمای خیلی سردی است. راه های کوهستانی این منطقه از جولای الی اکتبر قابل دسترسی است.

تور هندوستان

دشت‌های شمالی: شهرهایی مانند دهلی نو، بنارس، لاکنو و پاتنا،  تغییرات بالای آب‌و‌هوایی را تجربه می‌کنند. این شهرها اصولا از آوریل الی اواسط ژوئن، گرم هستند و در زمستان حدود نوامبر الی فوریه خیلی سرد و در زمستان‌ها سوزان هستند. تابستان‌های این مناطق گرم است و فصل بارش از ژوئن الی سپتامبر ادامه دارد.

قسمت ‌های مرکزی: ایالت Madhya Pradesh در تابستان خنک تر می باشد ولی فصل بارش یعنی حدود جولای الی سپتامبر، در این ناحیه بالا می رود. زمستان‌ها، در شب دمای هوا کاهش می یابد.

غرب هند: از نوامبر الی فوریه بهترین آب‌و‌هوا در این قسمت حاکم است. البته شب‌ها هوا سرد می‌شود. تابستان‌ها هوا واقعا گرم است و بارش ‌های شدید حدود اواسط ژوئن الی اواسط سپتامبر ادامه دارد.

شرق هند: آب‌و‌هوا در ایالت‌هایی مانند Orissa که سیل‌خیز است، از اکتبر الی فوریه خنک‌تر است. از مارس الی مه گرم و سوزان است و از ژوئن الی اکتبر، بارش ‌های زیاد موسمی می‌بارد.

تور هندوستان

جنوب غربی: مناسب ترین آب‌و‌هوای این قسمت را از نوامبر الی مارس تجربه خواهید کرد. بارش ‌های موسمی بین انتهای آوریل تای جولای ادامه دارد. دمای هوا در تابستان به زیادی منطقه های شمالی هند نیست اما رطوبت بالایی وجود دارد. در منطقه های ساحلی، نسیم خنکی می‌وزد.

جنوب شرقی: بارش حدود اکتبر و دسامبر ادامه یافته و در کل زمان سال مقدار رطوبت و دمای هوا بالا میباشد. در فصل زمستان‌، تپه‌ها و منطقه های دارای ارتفاع سرد هستند.

شمال شرقی: از مارس الی ژوئن و از سپتامبر الی نوامبر، خشک‌ترین و مطبوع‌ترین موقع سال است. در باقی روزهای سال، بارندگی‌های زیادی وجود دارد.

تور هندوستان

مخارج در تور هند

مخارج سکونت

هتل‌ها در هند تنوع بالایی دارند از هتل‌های 5 ستاره با بهترین خدمات گرفته تا هتل‌های کم هزینه ویژه کوله‌گردها با خدمات محدود پایه. هتل‌های لوکس و بوتیک‌هتل‌ها را می‌توانید در کل شهرهای وسیع و نزدیک جاذبه‌های توریستی مهم و معروف یافت کنید. برای اینکه تجربه‌ای خاص و لوکس داشته باشید در راجستان و شیملا می‌توانید در قصر ‌هتل‌ها سکونت کنید. سرویس هتل‌ها چه در هتل‌های مجلل و چه در هتل‌های به صرفه قابل مقایسه با شهرهای وسیع جهان است و نرخ های گوناگونی دارد. نرخ هتل‌ها در فصل پر مسافر یعنی از ابتدای اکتبر الی فوریه، افزایش پیدا می‌کند. خوابگاه در هند نرخ پایینی دارند. با دادن شبی ۱5۰ روپیه قادر خواهید بود در یک خوابگاه سکونت کنید ولی خدمات خوابگاه ها اصولا خیلی کم است. هتل ‌های کم هزینه به نسبت از خوابگاه ها بهتر هستند.

تور هندوستان

یک اتاق شخصی به همراه حمام شخصی در یک هتل کم هزینه در اغلب منطقه های هند حدود ۳5۰ تا ۵5۰ روپیه نرخ دارد. در بعضی از منطقه های خلوت‌تر با ۱65 روپیه هم می‌توانید اتاق شخصی رزرو کنید.

اغلب پانسوین‌ها و خوابگاه ها تنها ویژه آقایان هستند، شبی در حدود ۱2۰ روپیه نرخ دارند و البته خدمات آنها خیلی اندک است.

اتاق‌های کم هزینه هتل، در حدود ۳5۰ تا ۱2۰۰ روپیه نرخ دارند.

اتاق‌های کم هزینه در هتل‌های مجلل، حدود ۱1۰۰ تا ۲7۰۰ روپیه نرخ دارند در عوض ۲۴ ساعته به آب گرم دسترسی دارید، اتاق‌ها بهداشتی تر و وسیع ‌تر هستند ودر اتاق خدمات لازم از قبیل تلویزیون وجود دارد.

تور هندوستان

اتاق‌های مناسب تر در هتل‌های مجلل، بالای ۳6۰۰ روپیه نرخ دارند. این اتاق‌ها همه ی خدمات ضروری را در اختیارتان می‌گذارند، رختخواب‌ها بهداشتی تر و آسوده ‌تر هستند، پرسنل هتل رفتار مناسب تری دارند و خدمات زیادی مثل تهویه مطبوع، شبکه سرمایش و گرمایش و… دارند.

مخارج خورد و خوراک در تور هند

تور هند یکی از برترین کشورهای جهان برای دوستدارن چشیدن طعم غذاهای گوناگون است. در این کشور در کمتر از چند فرسخی خود می‌توانید یک رستوران یا بوفه غذای خیابانی پیدا کنید و با دادن هزینه‌ای کم یک غذای جدید بخورید. در کل غذا در تور هند ارزان است. یک وعده کلی در یک هتل، حدود ۲2۰ تا ۳2۰ روپیه برای شما خرج دارد. البته این مسئله را هم به خاطر بسپارید که خورد و خوراک تور هند از جایی به جایی دیگر گوناگون است. رستوران‌های هند برای گیاهخوار ها نیز خوب هستند و لیست گوناگون و ویژه ای برای گیاهخوار ها دارند ضمن رستوران‌هایی که تنها ویژه گیاهخواران هستند.

تور هندوستان

یک وعده غذا در رستوران ارزان حدود ۸۰ تا ۲۵۰ روپیه خرج دارد.

یک وعده غذای کامل در رستوران میان رده برای 2 نفر حدود 5۰۰ تا ۱5۰۰ روپیه خرج دارد. کاپوچینو 10۰ روپیه، آب معدنی ۱8 روپیه و نوشابه 30 روپیه خرج دارد.

نرخ نقل و انتقال در تور هند

پروازهای داخلی

هند کشور بزرگی است بنابراین راحت ‌ترین راه برای سفر میان شهری در تور هند، این است که از پروازهای داخلی اتسفاده نمایید که نرخ های مناسبی نیز دارند به ویژه اگر بلیط خود را از پیش رزرو کنید. هند بعد از آمریکا، بالاترین تعداد فرودگاه‌های داخلی را دارد. در وب‌سایت Skyscanner می‌توانید قیمت پروازها را چک کنید.

تور هندوستان

قطار

قطار در تور هند تنها یک وسیله‌ نقل و انتقال نیست بلکه موقعیتی برای تجربه‌ روش زندگی در این کشور و آشنا شدن با سنن و آداب و رسوم مردم است. سفر با قطار در هند یکی از لذت بخش ترین قسمت های سفر شما به تور هند خواهد بود. نقل و انتقال ریلی در تور هند واقعا گسترده و اقتصادی است. نرخ آن برای سفر دوازده ساعته با قطار عادی 500 روپیه و با قطرهای خاص ۱2۰۰ روپیه میباشد. البته یادتان باشد که قطارها در هند سریعا بوک می‌شوند و فرایند بوک کردن آنها در نخست کمی گمراه کننده به نظر می‌رسد. یکی از بهترین راه های برای بوک کردن بلیط قطار، استفاده از اپلیکیشن Clear Trip است.

اتوبوس

اتوبوس یکی دیگر از وسیله های نقل و انتقال در تور هند میباشد که موسسات اتوبوس‌ دولتی و اتوبوس‌های شخصی در هند موجود است. اتوبوس‌های دولتی اصولا کم هزینه ‌تر هستند. اقسام اتوبوس در راه های گوناگون وجود دارد که با توجه به نرخ آنها، خدمات گوناگونی در اختیار مسافران می‌گذارند. البته سفر با اتوبوس برای راه های کوتاه‌تر خوب است. برای راه های طولانی، قطار کم هزینه تر و آسان ‌تر است. با این حال اگر موفق به بوک کردن تیکت قطار نشوید باید با اتوبوس سفر کنید. تیکت ‌های اتوبوس را می‌توانید آنلاین رزرو کنید.

تور هندوستان

تاکسی و ریکشا

برای مسیرهای درون شهری می‌توانید از تاکسی و ریکشا استفاده کنید. تاکسی اصولا 2 برابر ریکشا هزینه دارد. پیش از سوار شدن حتما سر نرخ ها به توافق برسید.

برای نقل و انتقال و جابه‌جایی درون شهری هم چند انتخاب دارید: ریکشا، تاکسی، اتوبوس و مترو. تیکت ‌های تک سفره، 20 روپیه و تیکت ‌های ماهانه 620 روپیه خرج دارند.

مخارج دیدن از جاذبه‌های توریستی تور هند

جاذبه‌های توریستی تور هند خیلی متنوع و زیادی هستند و در شهرهای گوناگون مخارج آنها متفاوت است. مخارج دیدن از این جاذبه‌ها از ۱2۰ روپیه تا ۱2۰۰ روپیه برای تاج محل، متفاوت است.

تور هندوستان

پیشنهاداتی ‌هایی برای صرفه‌جویی در مخارج تور هند

یکی از بهترین راه ها برای صرفه‌جویی در مخارج در سفر به تور هند استفاده از درگاه ‌های رزرو مکان های سکونتی مانند درگاه Agoda.com  است. این درگاه ها هتل‌ها را بر اساس هزینه طبقه ‌بندی می‌کنند پس شما اطمینان حاصل می‌کنید که هتلی خوبی در رنج هزینه ای که در نظر دارید در مکان مناسب یافت خواهید کرد. علاوه بر این، می‌توانید از آفر ‌های آنلاین برای کم کردن قیمت هتل‌ها بهره ببرید.

غذا در کل در تور هند کم هزینه است ولی با رعایت نکاتی قادر خواهید بود مجددا نرخ خورد و خوراک را در هند بکاهید. غذاهای خیابانی در هند، تنوع بالایی دارند و کم هزینه هستند. در واقع اگر در خیابان کمی طولانی تر بگردید می‌توانید غذاهای خوب با نرخ مناسب‌تر پیدا کنید. غذای خیابانی ضمن اینکه کم هزینه است، از آنچه که فکر می‌کنید سالم‌تر است. پس بدون نگرانی از فروشنده‌های خیابانی خرید کنید.

تور هندوستان

خودتان را برای چانه زدن آماده کنید. از یاد نبرید که خیلی از فروشندگان هندی، تلاش می‌کنند تا جایی که امکان دارد نرخ کالاها را بالاتر از آنچه که ارزش دارد اعلام کنند. برای خرید عجله نکنید و هر نرخی که فروشنده اعلام کرد، سریعا پرداخت نکنید. چانه زدن در تور هند حسابی رایج است و اگر در این کار مهارت داشته باشید می‌توانید آفر های زیادی بگیرید.

قبل از رفتن، مخارج روزانه را حساب کنید و برای خود برنامه‌ی دقیقی مشخص کنید. زمان سفر تا جایی که ممکن است سعی کنید از آن مخارج روزانه‌ای که در نظر گرفته‌اید، بالاتر هزینه نکنید. یکی از بهترین درگاه ها برای تعیین مخارج روزانه درگاه Numbeo.com  است. در این درگاه نرخ خیلی از اجناس و سرویس ها را می‌توانید پیدا کنید و مخارج سفرتان را تخمین بزنید.

مراقب کیف و وسیله های شخصی خود باشید. هند هم مانند اغلب کشورهای جهان، جیب‌برهای فراوانی دارد به ویژه در مناطق شلوغ و گردشی. پول زیاد همراه‌تان نبرید و تنها اندازه‌ خرج روزانه‌تان در کیف‌تان پول داشته باشید. یک روش دیگر این است که پولی که همراه می‌برید یک جا نگه ندارید. قسمتی از آن را در کیف و قسمتی دیگر را در جیب خود نگه دارید

تور هندوستان

سرویس پزشکی

تور هند مخارج بالایی برای شما به دنبال خواهند داشت به ویژه اگر بیمه مسافرتی نیز نداشته باشید. پیش از سفر به پزشک رجوع کنید و داروهای لازم برای شرایط ضروری را دریافت کنید یا اگر واکسنی لازم است پیش از سفر به تور هند برای آن اقدام کنید.

در زمان ‌های خلوت سال به تور هند سفر کنید. اگر زمان ‌های شلوغ سال را برای سفر به تور هند برگزینید، مخارج سکونت و پرواز شما به میزان زیادی افزایش پیدا می‌کند. سفر در زمان ‌های خلوت کم هزینه ‌تر است ضمن اینکه می‌توانید از مزایا و آفر ‌های خاص بهره‌مند شوید. فصل شلوغ تور هند از اکتبر الی مارس است. غیر از این روزها فصل خلوت و کم هزینه سال در تور هند حساب می‌شود. اگر نیت دارید به منطقه های کوهستانی سفر کنید، پرازدحام ترین فصل در زمستان است.

تور هندوستان

به منطقه های روستایی سفر کنید. شهرهای وسیع هند، مناطق توریستی پرهزینه ای هستند. به جای سفر به این شهرهای وسیع و پرازدحام می‌توانید منطقه های روستایی را برای سفر انتخاب کنید. با این کار نه فقط از شمار جمعیت مسافران دور می‌مانید، بلکه مخارج سفرتان را بسیار کم می شود. کمپانی های گوناگونی هستند که در زمینه‌ی ارائه تورهای توریستی روستایی کار می‌کنند.

زیاد انعام ندهید. انعام دادن در هند رایج است اما خیلی از رستوران‌ها انعام را در قالب مخارج خدمات دریافت می‌کنند و نیازی به انعام دادن دوباره نیست.

تور هندوستان

جاذبه‌های توریستی تور هند

غارهای جالب الورا و آجانتا (Ajanta and Ellora)

معابد غاری مانند صخره‌ای آجانتا و الورا، مثال ‌های بی همتایی از هنر دینی در جهان هستند. غارهای آجانتا در چهل کیلومتری شهر جالگائون واقع شده اند. این منطقه حاوی ۳2 غار زیبا مملو از نقاشی‌های دینی است که اغلب آنها درباره بودا است. عمر این غارها به دو قرن قبل از میلاد باز می‌گردد. در یکی از این غارها، عکس هیئت اعزامی خسرو پرویز به هند حکاکی شده است. غارهای الورا در ۳5 کیلومتری اورنگ‌آباد در ایالت ماهاراشترا واقع گردیده اند که میان سده های 5 و 10 بنا شده‌اند. این غارها شامل دوازده غار بودایی مربوط به سده های 6 و 8 میلادی، ۱۷ غار هندو مربوط به قرن‌های 6 و 9 و شش غار جین متعلق به قرن 8 و 10 میلادی هستند که در کنار هم بنا شده‌اند و نشان از هماهنگی دینی مرسوم در این دوره از گذشته هند است. این اثرها در سال ۱۹۸4 در اثار بین المللی یونسکو به ثبت رسید.

تعلیم یوگا

کشور هند، زادگاه یوگا، یکی از جذاب ترین درمان‌های بومی در جهان است. در تمام تور هند می‌توانید هنر یوگا را از افرادی که آن را اختراع کرده‌اند یا از نوادگان آنها یاد بگیرید.

تور هندوستان

دهلی

دهلی، مرکز هند، جهانی از تضادها است. مرکز این شهر یعنی دهلی کهن، کاخ ها، مسجد ها و بازارچه های قدیمی زیادی دارد. در جنوب قسمت باستانی شهر، دهلی نو قرار دارد که معماری مستعمراتی و جاذبه‌های مدرن و زیادی دارد.

گردش در هزاران معبد هندی

هند کشوری با دین ها و اعتقادات گوناگون است. در هند، معبد های متنوعی وجود دارد که ارزش بازدید را دارند. از معابد تاریخی تا معبد های جدید و مجلل امروزی. معبد طلایی Amritsar پاک ‌ترین معبد دین سیک، Konark  معبدی به صورت ارابه ا‌ی سنگی وسیع و معبد مدرن Akshardham در دهلی نو از معبدهای هند هستند که اغلب مسافران در سفر به تور هند ، از آنها دیدن می‌کنند.

رود گنگ

رود گنگ، عظیم ‌ترین رود شبه‌قاره‌ هند است و ۲۵1۶ کیلومتر درازا دارد. این رود باشکوه و وسیع برای هندو‌ها بسیار حائز اهمیت و مقدس است. در شهر بی نظیر و دیدنی بنارس، یکی از مقدس‌ترین مناطق زیارتی هندوها، در کرانه‌های این رود، هزاران زن و مرد زمان طلوع و غروب خورشید عبادت می‌کنند و مردان مقدس، غسل‌های محلی خود را به جا می‌آورند. این رود از استان اوتارانچاند و از ثقل کوه‌های هیمالیا شروع می‌ شود و تمام شمال هند و همچنین بنگلادش را رد کرده و سپس از راه دلتایی به خلیج بنگال می‌ رود.

بمبئی یا مومبای

دهلی مملو از قدمت و معماری است ولی مومبای که در گذشته با اسم بمبئی معروف بود، مرکز مد، فیلم، تجارت و سرگرمی هند است. مومبای نیز شهر تضادهای زیبا است؛ جایی که در آن، مرتفع ترین برج های هند را در پس‌زمینه‌ای از زاغه‌ها و بازارهای خرابه دیدن خواهید کرد. این شهر جاذبه‌های متعددی دارد؛ معابد غاری تاریخی، ساختمان های استعماری، رستوران‌های بی همتا، استودیوهای فیلم‌سازی بالیوود و شلوغ‌ترین ایستگاه قطار جهان.

کشمیر

کشمیر ناحیه ای در شمال غربی شبه‌جزیره هند است. دره‌ افسانه‌ای کشمیر، خیره کننده و زیباست؛ مملو از مسجد های باستانی، باغ‌های مغولی و دریاچه‌ای آرام است که قایق‌ها به آرامی روی آن شناورند. باغات مغولی به دسته ای از باغات می گویند که بوسیله گورکانیان هند به شیوه مماری ایرانی بنا گردیده اند. در این مناطق روش باغسازی ایرانی به خصوص ساختار 4 باغ مشهود است.

مناطق کوهستانی هند

این مناطق کوهستانی که در دامنه‌ کوهستان‌ها قرار گرفته‌اند، گویی ماکتی از انگلستان هستند که به بلندای جنگلی هند منتقل شده‌اند. شهرهایی مانند شیملا و دارجیلینگ که در آنها می‌توانید علائمی از استعمار بریتانیا مانند بناهای استعماری، هتل‌های باستانی و کلیساهای سفید و چایخانه‌های معطر را ببینید.

جشن های مراسم هندو

یکی از تجربیات خاصی که می‌توانید در سفر به تور هند بدست بیاورید، حضور در یکی از جشن ‌های آیین هندو است. یکی از مراسمی که حضور در آن را نباید از دست بدهید، جشن هولی (جشنواره‌ی رنگ‌ها) است که در ماه مارس برپا می‌شود. دیوالی، فستیوال نور، در اکتبر و نوامبر برپا می‌شود. دیوالی یک جشنواره 5 روزه است که تاریخ برگذاری آن به زمان‌های قبل از تاریخ بازمی‌گردد. جشنواره‌ کوم میلا (Koumbh Melaa)، یک جشن دینی است که توسط هندوها برپا می‌شود. این جشن هر 12 سال، یک بار برپا می‌شود و یکی از عظیم ترین مراسم دینی و زیارتی دنیا است. طی قریب به 2 ماه که جشن برپاست بالای ۱۰۰ میلیون نفر در آن شرکت می‌کنند. در این جشن ها، هندوها خود را در آب رودخانه گنگ شستشو می‌دهند با این تصور که آب این رودخانه گناهان را می‌شوید. بر اساس داستان های هندو، در کوم میلا، پیروزی خدایان بر اهریمنان مراسمی گرفته می‌شود.

ساحل های هند

هند ساحل های زیادی دارد که طرفداران طبیعت ساحلی را به سوی خود می‌کشاند. البته ساحل های جنوب هند بهتر و معروف تر هستند. گوآ و کرالا از محبوب‌ترین مناطق ساحلی تور هند هستند.

راجستان

کاخ ‌های بیابانی، معابد وسیع و باشکوه و کاخ های مهاراجه از دیدنی‌های راجستان هستند. در مناطق بیابانی این ناحیه می‌توانید از سافاری با شتر فیض ببرید و با زندگی بیابان‌نشینان هند آشنا شوید. راجستان، وسیع ترین ایالت هندوستان است که به عنوان سرزمین حکام شناخته شده و در قدیم راجپوتانا خوانده می‌شد. مرکز این ایالت، شهر جایپور میباشد. بیابان تار، قسمت بزرگی از این منطقه را پوشش می دهد. منطقه راجستان از ۲6۰۰ سال قبل از میلاد و قبل از آن اقامتی بوده ‌است.

کرالا

برای اینکه از سکونت شهری و شلوغی شهرهای وسیع فاصله بگیرید، ایالت کرالا در جنوب هند را برای مقصد سفر به تور هند برگرینید. در این ایالت از بخش ‌های ییلاقی، ساحل های باشکوه و معبد های گوناگون دیدن کنید. درضمن می‌توانید برترین غذاهای دریایی را تست کنید.

دیدن ببرها در بوستان ‌های ملی هند

هند بالای 8۰ بوستان ملی، ۴۰۰ پناهگاه حیات وحش و 19 ذخیره‌گاه بیوسفر دارد. این زیستگاه‌ها، میزبان نژاد های نادری چون کرگدن هندی تک شاخ و ببر هستند. از بین بهترین و معروف ترین بوستان های ملی هند، بوستان های کلادو  (Keooladeo Ghanaa)،  Ranthamboore و کانها (Kanhaa) را می‌توان اسم برد.

گردش در کلکته

مومبای، شلوغ و پرازدحام ولی کلکته محیطی آرام‌تر دارد. مرکز هنری هند، مجموعه‌ جذابی از بازارچه های شلوغ، بوستان های تفریحی و ساختمان های تاریخی است.

جزیره های آندامان

اگر می‌خواهید یک شاهکار گرمسیری را از نزدیک ببینید، سفر به جزیره های آندامان را در برنامه‌ خود قرار دهید. جزیره های جنگلی آندامان با ساحل های زیبا و غذاهای دریایی لذیذ جذاب‌ترین قسمت سفر شما به تور هند خواهند بود. این مجمع‌الجزایر دورافتاده، پذیرای قبیله‌ بومی آدیواسی است که شیوه زندگی کهن خود را حفظ کرده‌اند.

تاج محل

تمام ما آوازه‌ تاج محل را شنیده‌ایم و عکس های زیبا و حیرت‌آنگیز آن را دیدن کرده‌ایم. مثلث طلایی هند یعنی دهلی، آگرا و جایپور، زیباترین جاذبه‌های توریستی تور هند را در بر گرفته است ولی در بین آنها، تاج محل شهرت ویژه‌ای دارد. باشکوه‌ترین ساختمانی یادبود عشق، از مرمر سفید بنا شده و بی‌اغراق یکی از زیباترین ساختمان های باستانی دنیا است.

گوا

گوا به همراه تپه‌های خیلی سبز در جوار رودهای بزرگ با شالیزارهای برنج ، نخل‌های متعدد و دیگر درخت های گرمسیری منظره فوق العاده ای دارد. بزرگ ‌ترین سواحل و مراکز تفریحی ساحلی تور هند در گوا قرار دارد و این شهر سالانه از هزاران هزار توریست داخلی و خارجی پذیرایی می‌کند. ساحلهای گوا وسیع هستند و آفتابی درخشان و زیبا دارند. 54۱ سال پادشاهی پرتغال بر این ناحیه، موجب گشته که کلیه شهرها و هم چنین دهکده های گوا دارای فرهنگی انحصاری باشند.

رژیم غذایی و غذاهای معروف هند

غذاهای هندی به علت طعم و عطر متفاوت، در تمام جهان معروف هستند. گوناگونی بی‌نظیر این غذاها در کنار ادویه‌های ویژه و متفاوت، موجب شده که این غذاها در تمام جهان طرفدار داشته باشند و رستوران‌های هندی متعددی در کشورهای گوناگون جهان ساخته شوند. ما غذاهای هندی را به تندی و پرادویه بودن می‌شناسیم.

برنج، یکی از مهم ترین موارد غذایی به کار رفته در غذاها است. اقسام نان‌های بومی در رژیم غذایی هندی‌ها وجود دارد.

تور دهلی تور هندوستان

دهلی نو مرکز هند، قسمتی از کلان ‌شهر دهلی است که یکی از باشکوه ترین و جالب‌ترین شهرهای این منطقه به حساب می‌رود. این شهر وسیع یکی از محبوب‌ترین منطقه های جهان حساب می‌شود که به راه های جذاب و هوشمندانه فرهنگ و مدرنیته را با هم مخلوط کرده و از آن معجونی دوست‌داشتنی  و پرجاذبه ساخته است. در ادامه با پلیکان پرواز همراه باشید.

تور دهلی و دهلی‌نو حاوی گذشته ای به بزرگی رود مقدس (در مذهب هندو) یامونا هستند. این رود به شکل یک قسمت کننده‌ طبیعی عمل می‌کند که دهلی‌نو در قسمت غربی و دهلی کهن در قسمت شرقی آن قرار دارد.

هنرهای گوناگون، صنایع دستی زیبا و رنگارنگ، ساختمان های باشکوه زیاد، غذاهای عالی، سنت های گوناگون، جاذبه‌های طبیعی نسبتا زیاد، فروشگاه‌های سنتی و خصوصیات فراوان دیگر، همه و همه از تور دهلی مقصدی عالی برای سفر ساخته‌اند.

تور هندوستان

البته برای لذت بردن از سفر به تور دهلی باید پول خرج زیادی بکنید، چرا که با شهری تقریبا پر هزینه نسبت به دیگر شهرهای وسیع هند مواجه هستیم.

اطلاعات فوری تور دهلی در تور هندوستان

 • تفاوت ساعت با تهران: ۲+
 • گویش اصلی و مرسوم: انگلیسی، اردو، هندی
 • واحد ارز اصلی: روپیه هند (INR) یک روپیه هند برابر ۴8۸ ریال است
 • مدل برق شهری: ۲۳۰ولت/۵۰ هرتز – دوشاخه
 • کد کشور: ۹۱+
 • کد شهری: ۱۱- ۹۱+
 • پلیس:۱۰۰
 • آمبولانس:۱۰۲
 • آتشنشانی:۱۰۱
 • سمت رانندگی: چپ

آب و هوا در تور هندوستان

آب‌ و هوای دهلی به  نظر خیلی جالب است. با وجود اینکه در طول زمستان کلا سرد است، هنوز نیز ماه‌های نوامبر الی مارس با روزهای گرم که سردی شب‌ها را مقداری جبران می‌کند، بهترین موقع برای سفر به تور دهلی به حساب می‌روند. از ماه‌ آوریل الی ژوئن درجه حرارت هوا به شکل موشک‌وار بالا می‌رود و بعضا می‌تواند غیر قابل تحمل شود. و این شرایط دمایی بدتر می‌شود که بدانید تهویه هوا در خارج از هتل‌ها و رستوران‌های گردشگری کاملا نایاب است. در آغاز ماه جولای فصل گردباد و باران پی در پی بارش های سیلابی شروع می‌شود که فیض بردن از سرگرمی‌های این شهر را تحت شعاع قرار می دهند. همچنین می توانند باعث جریان سیل و مختل کردن زندگی در این شهر بشوند. پس، این زمان ها از سال موقع خوبی برای سفر نیست.

هزینه‌های مرسوم در تور دهلی در تور هندوستان

مخارج هاستل – خوابگاه در تور هندوستان

برای 1 شب سکونت در اتاق مشترک باید حدود 600 تا 850 روپیه (۲7۰۰۰ تا ۴2۰۰۰ تومان) پرداخت کنید.

مبلغ اتاق‌های خصوصی هم میان 410 تا ۱۵5۰ روپیه (۱8۰۰۰ تا ۷0۰۰۰ تومان) می‌شود.

مخارج سکونت در هتل در تور دهلی

۱ * ۵8۰ تا۱,3۰۰ روپیه ۲8 تا ۵8 هزار تومان

۲ * ۶3۹ تا ۴,۵4۸ روپیه 4۰ تا ۲2۷ هزار تومان

۳ * ۶8۳ تا ۷,۹9۵ روپیه ۹۷ تا ۳۸5 هزار تومان

۴ * ۲,۰8۹ تا ۱۲,8۰۰ روپیه ۱5۰ تا ۵8۴ هزار تومان

۵ * ۳,۹6۲ تا ۱۹,8۶۱ روپیه ۱9۸ تا ۹7۵ هزار تومان

میانگین نرخ مواد غذایی در تور دهلی در تور هندوستان

مخارج صبحانه مقرون به صرفه: اصولا هتل‌ها به همراه کرایه اتاق وعده‌ی صبحانه را نیز ارایه می‌دهند، ولی اگر این‌گونه نبود می‌توانید در دکه‌های خیابانی و رستوران‌های معمولی غذای کم هزینه نوش جان کنید. یادتان باشد نرخ رستوران‌های غربی گران‌تر است. ۸۰ تا ۱۵۰ روپیه برابر 5 تا 10 هزار تومان

مخارج ناهار مقرون به صرفه: شما می‌توانید با هر مدل بودجه‌ای در تور دهلی غذا نوش جان کنید. ولی حقیقت امر این است که رستوران‌ها هرچقدر بهتر باشند مخارج بیشتری را از شما کم خواهند کرد. پس اگر محدودیت زیادی در هزینه دارید کمی قانع باشید و در غذافروشی‌های سنی روزگار را سر کنید. ۱1۰ تا ۲6۰ روپیه برابر 7 تا ۱5 هزار تومان

مخارج شام مقرون به صرفه در تور دهلی : اگر رفتن به رستوران‌های خوب را برای صرف شام انتخاب کنید، باز هم می‌توانید وعده‌های غذایی کم هزینه یافت کنید، ولی نسبت به وعده‌های دیگر باید مقداری بیشتر هزینه کنید. 3۰۰ تا 4۰۰ روپیه برابر 12 تا 20 هزار تومان

مک دونالد: ۲6۰ روپیه 18 هزار تومان در تور هندوستان

اگر علاقه دارید خودتان آشپزی نمایید، بسته به این که کدام نوع از غذای غربی یا آسیایی را دوست دارید ، می‌توانید مواد غذایی لازم چند روزتان را با دادن به ترتیب نزدیک ۱,9۸۸ و۱,5۴۷ روپیه ( 100 و 80 هزار تومان) تهیه کنید. به یاد داشته باشید محاسبه مبالغ بر پایه مقدار کالری استاندارد و مواد غذایی لازم انسانی بالغ تنظیم گردیده که عواملی نظیر نان تازه، برنج سفید ، تخم مرغ، شیر , سینه‌ی مرغ , پنیر سنتی , سیب درختی، موز، پرتقال، گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی، پیاز و کاهو می‌شود. واضح است که اگر مواد بیشتری نیاز دارید، باید مبلغ بیشتری بپردازید.

مخارج نقل و انتقال همگانی در تور دهلی در تور هندوستان

تیکت یک سفره (مترو، اتوبوس) ۲5 روپیه ۱2۰۰ تومان

تاکسی از فرودگاه تا وسط شهر ۲5۰ تا ۳5۰ روپیه  1 تا ۱2 هزار تومان

مترو از فرودگاه تا وسط شهر ۱1۰ روپیه ۴,8۸۰ هزار تومان

تاکسی (مبلغ عادی ورودی) ۵5 روپیه  ۲,40۰ هزار تومان

1 کیلومتر تاکسی (نرخ معمولی) ۱5 روپیه  10 هزار تومان

صبر 1 ساعته تاکسی (نرخ معمولی) ۶5 روپیه  9,۸۶۸ هزار تومان

اجاره ماشین و راننده برای یک روز کامل ۱,7۰۰ تا ۲,1۰۰ روپیه ۷۱,8۰۰ تا ۹۵,7۰۰ هزار تومان

قطار اکسپرس به آگرا ۲8۳ تا ۷2۰ روپیه  2۳ تا 4۳,۴۶۰ هزار تومان

یک لیتر بنزین ۶۵,2۲ روپیه حدود 5 هزار تومان

در تور دهلی خرید کنید! در تور هندوستان

تعدادی منطقه در دهلی وجود دارد که کالاها را با نرخی استثنایی به فروش می رسند. به Sarojiini Nagar  بروید و کالاهایی را با همان کیفیتی که در منطقه 5 نیویورک موجود است خریداری کنید. در تور دهلی می‌توانید انواع برند ها از جمله Old Navy, H&M, Seal, Oshkosh, Cherokee را پیدا کنید. شاید بگویید خب فرقش در چیست؟ فرق در این است که اگر این کالاها را با نرخ 42 یا شاید 82 دلار ۱3۰ یا شاید۲7۰ هزار تومان در شهر خودتان خرید می‌کنید، در اینجا می‌توانید با دادن فقط 6 دلار (۱8,۵۰۰ تومان) یا بلکه پایین تر آن‌ها را صاحب شوید. شاید عجیب به نظر برسد اما حقیقت دارد.

در تور دهلی مهمان افراد بومی شوید در تور هندوستان

قطعا با درگاه کوچ ‌سرفینگ آشنایی دارید. کم هزینه ترین اتاق‌ها در تور دهلی خوابگاه های مشترک هستند که نزدیک۵6۰ تا ۸4۰ روپیه (۲7۰۰۰ تا ۴3۰۰۰ تومان) خرج دارند. قطعا دوست دارید از دادن چنین هزینه‌ای دوری کنید. خب مشکلی ندارد! درگاه کوچ‌سرفینگ روشی خوب برای این کار را به شما ارائه می کند. این درگاه موقعیتی را در اختیارتان می گذارد تا به جای بوک هتل و خوابگاه، شب را کنار مردم محلی هر شهر و در منزل ‌هایشان آن هم به صورت مجانی سپری کنید! خوب نیست؟ تنها کافی است از پیش در این سامانه ثبت ‌نام و درخواستتان را ارسال نمایید تا خیلی زود پاسخی از مقصد برایتان فرستاده شود. علاوه بر صرفه‌جویی در مبالغ، می توانید دوست‌هایی از کشورها و سنت های دیگری پیدا کنید و به سادگی با روش زندگی مردم آن منطقه آشنا شوید.

جذابیت های تور دهلی

کاخ سرخ  (Red fort)

کاخ سرخ جواهری با ارزش، بازمانده از زمان مغول‌ها است و پیشنهاد می‌کنیم که دیدن از آن را به ویژه در زمان شب در تور دهلی دست ندهید. . چراغانی و نورپردازی‌های خاص آن به همراه موسیقی ویژه، ۳5۰ سال تاریخ را در پیش رو شما زنده خواهد کرد. این قلعه در زیر نور ماه آسمان دهلی انگاری زنده می‌شود. در سال ۱۶۳9، موقعی که شاه‌ دنیا مرکز را از آگرا به دهلی منتقل کرد، فرمان ساخت‌وساز قلعه سرخ را با استفاده از تجربه‌ی ساخته‌های پیشین صادر کرد. از این رو این منطقه به طور قابل توجهی با نمونه‌های مشابه در آگرا متفاوت ساخته شده است. ورودی بی نظیر این مجموعه با اسم دروازه لاهور، که حتی از زمان دهلی نیز وسیع تر است، توسط امپراطور برای مراسم تشریفاتی استفاده شده است. با گذر از این زمان به بازار قرن 17 شاتاشوک خواهید رسید. در این بازارچه می‌توانید اقسام جواهرات، ساری، ابریشم و زیورآلات زیبا را خریداری کنید. به هیچ عنوان دیدن از این قلعه را از دست ندهید.

قطب منار در تور هند ارزان

مجموعه‌ بناهای Qutab یکی از عجیب ‌ترین شاهکارهای معماری اسلامی و ساختار باستانی در تور دهلی به حساب می آیند که حاوی منار Qutab مرتفع ترین منار آجری در دنیا، ستون آهنی متروکه های معبد کهن فرقه‌ی جین، مدرسه‌ی وسیع علاالدین و آرامگاه Altamish می‌شوند. این مجموعه به عنوان اثار بین المللی در یونسکو ثبت گردیده است. محوطه بزرگ این مجموعه آن اندازه بزرگ می باشد که کودکان می توانند خیلی راحت در آن بازی کنند. از این رو برای سفرهای خانوادگی انتخابی مناسب به حساب می‌رود. ورود برای کودکان مجانی است.

گورودوارا بنگلا صاحب  (Gurudwara Bangla Sahib) قیمت تور هند

گورودوارا بنگلا صاحب اصلی ‌ترین پرستشگاه مذهب «سیک» در تور دهلی به حساب می‌رود و عمر آن به قرن 18 میلادی بر می‌گردد. این مکان ارزش یک مرتبه دیدار را دارد. از جمله بهترین ویژگی‌های آن می‌توان به یک استخر زیبا، گنبد طلایی و میله‌ی پرچم آن اشاره کرد. علاوه بر آن گالری هنر معبد نیز یقینا برایتان جالب خواهد بود. همچنین می‌توانید بدون دادن هزینه در آشپزخانه وسیع آن یک وعده غذا میل کنید.

معبد لوتوس در تور هند ارزان

لوتوس تمپل یا همان معبد نیلوفر آبی، توسط فریبرز صهبا به شکل کامل از سنگ مرمر سفید بنا شده است. این ساختمان به طوری ساخته شده است که نشان اشتراکی آیین هندو، بودایی، اسلام و جین باشد. مهم نیست که شما چه اعتقادی دارید، در هر شکل این ساختمان را زیبا، باشکوه، تاثیرگذار و غیرمنتظره خواهید یافت.

دروازه‌ هند  (India Gate) تور هند عید نوروز

بنایی پر عظمت که به یاد 85۰,۰۰۰ سرباز هندی که در طی جنگ جهانی 1 جان خود را از دست دادند، ساخته شده است. Amar Jawan Jyoti شعله‌ای دائمی است که به صورت ۲۴ ساعت شبانه‌روز، به پاس سربازانی که در طوی جنگ هند و پاکستان در سال ۱۹۷3 کشته شدند در اینجا می‌سوزد. می‌توانید با کرایه یک قایق، در تالاب‌های حوالی این ساختمان به قایق‌سواری بپردازید. این کار زمان دیدن شهر از چشم‌اندازی متفاوت را در اختیار شما می‌گذارد.

مسجد جامع دهلی (Jama Masjid) تور هند عید نوروز

مسجد جامع دهلی یکی از وسیع ترین مسجدهای هند و آخرین ساختمان بنا شده به فرمان شاه جهان به حساب می‌رود. بنای این ساختمان در سال ۱۶۵9 کامل شد. این مسجد زیبا دارای 3 ورودی، 4 برج زاویه دار و 2 مناره‌ی سرخ رنگ سنگی با بلندای ۴۰ متر و خط‌های راه‌راه عمودی مرمری است. شما نیز می توانید به قسمت بالایی مناره جنوبی رفته و از نمایی بی نظیر تماشا کنید. در صحن مسجد یک استخر بزرگ آب وجود دارد که برای وضو و طهارت استفاده می‌شود. برای ورود به مسجد باید لباس مناسب بپوشید. همچنین غیرمسلمانان زمان نماز اجازه‌ی ورود به این مکان را ندارند.

مقبره‌ همایون در قیمت تور هند

مقبره همایون منزلگاه آخر  امپراطور همایون، پادشاه عظیم مغول است. این مقبره در قرن 17 میلادی بنا گردیده است. برای ساخت این بنا عنصرهای معماری ایرانی، هندی و مغولی در یک محوطه‌ی بزرگ سرخ شنی با هم ترکیب شده‌اند. بعدها برای بنای شاهکاری مانند تاج محل، از این ساختمان الهام گرفته شد. از نظر بسیاری مقبره‌ی همایون از تاج محل زیباتر است. همه روزه از ساعت 7 صبح تا 7 عصر می‌توانید از این مجموعه‌ی زیبا دیدن کنید.

دیدن از  Swaminarayan Akshardham در تور هند ارزان

مجموعه معبدهای ساده و بی‌سروصدایی هستند که با داشتن معماری زیبای واقعی و یکی از آرام‌بخش‌ترین و بی نظیرترین بناهای دست انسان در دهلی به همگان باز هستند. اگر دنبال مکانی ساکت، بدون جمعیت زیاد و باشکوه می‌گردید اینجا مناسب شما خواهد بود. یکی از جذاب‌ترین کارهای ممکن در این مکان، حضور در تورهای قایق‌سواری به شیوه گندولاهای ونیزی است. در زمان شب دیدن فواره‌های موزیکال با رقص‌های زیبا می‌تواند برای مدتی هرچند کوتاه حال‌وهوای شما را دگرگون کند. نکته‌ جالب اینکه برای دیدن از این مجموعه نیازی به دادن هیچ گونه پولی ندارید و فقط نکته‌ آزاردهنده بازرسی‌های امنیتی زمان ورود است.

دیدن از اقامتگاه رییس جمهور (Rashtrapati Bhavan) در قیمت تور هند

اقامتگاه اصلی رییس جمهور هند است که می‌توان آن را یکی از خاص ترین ساختمان های هند به حساب آورد. این ساختمان توسط معمار انگلیسی، ادوین لوتین در سال ۱۹۱3 تا ۱۹۲8 طراحی و ساخته شد. ساختمانی که در ابتدا محل سکونت نایب‌السلطنه‌ هند به حساب می‌رفت، بعدها ولی بعد از اتمام حکومت سلطنتی به اقامتگاه ریاست جمهوری این کشور مبدل شد. به هیچ عنوان دیدن از این مکان را از دست ندهید. اگر با حضور در تورها از این مکان بازدید می‌کنید که مشکلی ندارد، ولی اگر به شکل آزاد قصد انجام چنین کاری را دارید، حتما باید از پیش و از طریق درگاه رسمی ریاست جمهوری هند اجازه‌ آن را دریافت کنید.

گاندی اسمیریتی و ساختمان یادبود مهاتما گاندی (Gandhi Smriti and the Mahatma Gandhi Memorial)

مراجعه ها و نشانه‌های زیادی از گاندی را می‌توان در تور دهلی پیدا کرد. در بین جاذبه‌های بسیار مربوط به رهبر معروف جنبش استقلال هند، گاندی اسمیریتی (یابدود گاندی) با اسم اسبق «خانه‌ی بیرلا» یکی از بهترین‌ها به حساب می آید. این مکان در واقع موزه خانه‌ای است که این فرد در سال ۱۹۴9 در آن کشته شد. در اینجا می‌توانید اثرها و یادگاری‌هایی مربوط به زندگی و فوت گاندی حاوی اتاقی که در آن سکونت داشت را ببینید. در ضمن با ورود به این مکان، موقعیتی استثنایی برای قدم زدن در همان باغ‌ هایی که زمانی او اوقاتش را در آن سپری می‌کرد به دست بیاورید.

رصدخانه جانتر مانتر (The Jantar Mantar Observatory) در تور هند

رصدخانه‌ جانتر مانتر در حوالی منطقه‌ Connaught Placeیکی از وسیع ترین و مشهور‌ترین منطقه های بازرگانی دهلی نو قرار دارد و یکی از 5 رصدخانه‌ ستاره‌شناسی بنا شده از طریق مهاراجه «جی سینگ دوم» در سال ۱۷۲8 میلادی به حساب می آید. این ساختمان به شکلی طراحی شده است تا امکان رصد کردن حرکت های خورشید، ماه و سیاره‌ها را در اختیار کارکنان بگذارد. این ساختمان به عنوان مهارت‌های نجومی و مفهوم های کیهان‌شناختی پس از زمان دوره مغول در سال ۲۰۱۰ در لیست ارزشمند اثار بین المللی یونسکو به ثبت رسیده است.

موزه‌ ملی (The National Museum, New Delhi) در تور هندوستان

موزه‌ ملی، وسیع ترین موزه در تور هند به حساب می آید. در این موزه‌ می‌توانید در انواع قسمت های آن از جمله قسمت پیش از تاریخی تا بخش مدرنیته گذشته و سنت هند به گردش بپردازید. علاقمندان تاریخ و عاشقان هنر، به شکل یکسان موارد مورد علاقه‌ خود مانند اثرهای باستانی کهن، اسلحه‌ها، آثار هنری تزئینی، تندیس ها، جواهرات، نسخه‌های خطی کهن، منسوجات، نقاشی و مجموعه‌های متفاوت و متنوعی از سرتاسر تاریخ هند را در این موزه پیدا خواهند کرد. پس اگر چنین علاقه ‌هایی دارید به هیچ عنوان دیدن از این فضای با شکوه را در تور دهلی از دست ندهید.

بوستان ملی جانورشناسی دهلی (National Zoological Park) در تور هند

ممکن است با در نظر گرفتن استانداردهای بین المللی این بوستان خیلی وسیع نباشد، ولی می توان آن را به عنوان،  محلی برای سرگرم کردن کودکانی که علاقمند به حیوانات هستند در نظر گرفت. در این بوستان می‌توان حیواناتی مانند تمساح، ببر سفید، فیل به علاوه گونه‌ در معرض انقراض گوزن شاخدار (نشان پارک) را مشاهده کرد.

موزه ملی خط آهن (The National Rail Museum)

موزه ملی ریل یا خط آهن بالای۴5 کیلومتر مربع مساحت پذیرای بیش از ۳5 لوکوموتیو و چندین واگن کهن است که بیشتر آن‌ها ارزش بسیار نایاب و ارزشمند هستند. در این مکان می‌توان بالای ۱۴5 سال قدمت خط آهن هند حاوی موتورهای بخار ساخته شده در سال ۱۸۸8 و موتور بخار فیری کویین ساخته شده، در سال ۱۸۵8 را دید. از دیگر جذابیت های این موزه می‌توان به چند مورد خاص مثل مجموعه سالن ماشین‌‌های متعلق به مهاراجه‌های قدرتمند اشاره کرد که قطعا ارزش دیدن را دارند. پیشنهاد می‌کنیم حتما از این موزه در تور دهلی دیدن کنید، چرا که دیدن وسیله های نقلیه‌ اولیه به همان صورت عاری از لطف نیست.

بازارچه  Dilli Haat در تور هند

Dilli Haat یک بازارچه وسیع روباز است که توسط دولت مدیریت می‌شود. محلی عالی برای خرید اقسام اثرهای هنری، صنایع دستی و غذاهای محلی. در اینجا می‌توانید اقسام صنایع دستی را بی واسطه در تور دهلی پیدا کنید. این بازار کاملا محیط لازم فروشگاه ‌های روستایی (Haat) را بدون به خطر انداختن احتیاجات مدرن امروزی فراهم می‌کند. اگر قصد دارید به جهانی از هنر و اثرهای هندی قدم بگذارید، دیدن از این بازارچه را در تور دهلی از دست ندهید. هر کدام از ایالت های هند اینجا بوفه غذایی خاص خود را دارند. می‌توانید انواع غذاهای بومی از تمام هند را بی آنکه قدمتان را از دهلی بیرون بگذارید در تور دهلی تست کنید. این بازار همه روزه حتی روزهای تعطیل از ساعت 10 صبح تا 9 شب باز است.

بازارچه  Janpath در تور هند

Janpath بازارچه ای محبوب و پرجنب‌وجوش است که در آن کالاهایی جذاب از هند و تبت به فروش می‌رسد. در این بازار در تور دهلی می‌توانید لباس، کفش، کالاهای چرم و مصنوعات بومی ارزان را پیدا کنید. اگر علاقه‌مند به خرید سوغاتی های بومی هندی و تبتی در تور دهلی هستید این منطقه مناسب شما خواهد بود. در این بازارچه برای خنک شدن و بازیابی انرژی هدر رفته با قهوه‌ سرد DePaul’s که میکسی از فراپه و شیر میباشد از خودتان پذیرایی کنید. یکی از برترین نوشیدنی‌هایی که می‌توان در تور دهلی یافت.

تور جیپور

جیپور، وسیع ترین شهر و مرکز راجستان هند، با کاخ ها و قاعه های زیبایش به عظمت هر چه بیشتر قدمت حکومتی و باشکوه خود را به تصویر کشیده است. معماری بی نظیر، سنت غنی، پارچه ها و جواهرهای درخشان مسافران داخلی و خارجی متعددی را به تور جیپور می کشاند. شهری که به شهر رنگ ها و جشن ها مشهور است باید هم همه ساله این تعداد نفرات به خود ببینید اگر می خواهید شما هم مسافر این شهر شوید پیش از سفر به هند، پلیکان پرواز را با راهنمای سفر به جیپور همراهی کنید.

موقعیت مکانی

جیپور در شمال غربی هند واقع شده و مرکز ایالت راجستان است. در سال ۲۰۱2 شهر ۳٫2 میلیون نفر جمعیت داشت و شهر دهم پرجمعیت هند بود. جیپور که به شهر صورتی مشهور است در ۲8 کیلومتری دهلی نو قرار دارد و دروازه ای به سوی دیگرشهرهای گردشگری ایالت راجستان مانند جوداپور، جیسلمیر، اودی پوراست.

چکیده ای از تاریخ تور هند

نام این شهر از موسسش «مهاراجه جای سینگ دوم» برگرفته شده، کسی که پس از مرگ پدرش در ۱0 سالگی به قدرت رسید و در سال ۱۷۲8 جیپور را  بنا کرد. «جای سینگ» پس از مشورت با معماران زیاد برای طراحی شهر، بنای آن را در سال ۱۷۲7 آغاز کرد و چهار سالی زمان برد تا خیابان های اصلی و کاخ ها درست شود. شهر به ۹ قسمت گوناگون تفکیک شد، ۲ قسمت شامل بنا های دولتی و کاخ ها بود و از ۷ بخش بعدی استفاده ی همگانی می شد. در زمان حکومت «ساوای رام سینگ» شهر به افتخارورود شاهزاده ی ولز به رنگ صورتی رنگ آمیزی شد مدت ها بعد خیابان های فراوانی در این رنگ باقی ماندند و به شهر برای همیشه شکلی صورتی دادند.  در قرن 20 جمعیت شهر ناگهان رشد فراوانی کرد و به ۱88 هزار نفر رسید.

اطلاعات کلی تور جیپور

گویش: هندی و راجستانی

واحد ارز: روپیه

برق: ۲۲۰ ولت و ۵۰ هرتز

فرودگاه: فرودگاه اصلی جیپورکه در ۱4 کیلومتری جیپور قرار دارد.

شماره های ضروری: پلیس:۱۰۰، اتش نشانی: ۱۰۱، آمبولانس :۱۰۲، در اینکشور شماره ۱۱۲برای موارد ضروری است.

تفاوت ساعت با تهران: ۲ ساعت جلوتر

آب و هوا تور هندوستان

آب و هوای جیپپور از مدل نیمه خشک است؛ تابستان از فروردین آغاز می شود و تا تیر طول می کشد. ماه های مرداد و شهریور فصل بارش های موسمی است و همه سال در این شهر ۶6۰ ملی لیتر بارش دارد. در زمستان دمای هوا حدود 12 تا ۱7 درجه سانتی گراد است و خبری از رطوبت نیست ولی صبح ها و شب ها مه غلیظی شهر را فرا می گیرد. جیپورتابستان های به شدت گرم وزمستان های سردی دارد .

مناسب ترین زمان سفر

مناسب ترین زمان سفر به این شهر اکتبر الی مارس (مهر تا اسفند) است.

مخارج سفر به شکل کلی

یک  روپیه هند نزدیک55 تومان است.

نرخ سکونت:

1 شب ماندن در اتاق هتل کم هزینه: ۳2۰ تا ۵2۰ روپیه

اکثر خوابگاه ها تنها برای آقایان هستند و برای 1 شب ماندن باید ۱2۰ روپیه بدهید.

ماندن در هتل های مجلل: ۱1۰۰ تا ۲6۰۰ روپیه

مخارج خورد و خوراک:

غذا در رستوران کم هزینه: ۱6۰ روپیه

غذا برای 2 نفر در رستوران معمولی: ۵1۰ روپیه

غذا در رستوران مک دونالد: ۲1۰ روپیه

آب بطری: ۱5 روپیه

شیر 1 لیتری: ۴4 روپیه

1 نان: ۲4 روپیه

1 کیلو سیب : ۱1۰ روپیه

1 کیلو پرتقال: 5۰ روپیه

مخارج نقل و انتقال:

تیکت 1 طرفه ی نقل و انتقال همگانی: ۲2 روپیه

تاکسی: مخارج ورودی تاکسی ۵5 روپیه و هر 1 کیلومتر ۱5 روپیه به آن افزوده می شود.

غذاهای جیپور در تور هندوستان

دال باتهی چورما (Dal Bathi Churma): نمی شود به تور جیپور سفر کرد و این غذای لذیذ را تست نکرد. این غذا مخلوطی از 3 غذای گوناگون است و از معروف ترین غذاهای این شهر است که حتما در مراسم عروسی آورده می شود.

:Ghevarاز غذاهای شیرین که به شکل محلی در جشن های تیج درست می شود. این شیرینی از روغن، آرد و شربت شکر تهیه می شود و اقسام گوناگونی دارد.

:Pyaz Ki Kachori این غذا برای نخستین مرتبه در شهر جوداپور درست و بعدها به صبحانه ای پرطرفدار در کل راجستان مبدل شد. این اسنک لذیذ را با نوعی ترشی پر ادویه می خورند.

:Gatte ki Sabziاز غذاهای رسمی راجستان که اصل مواد لازم آن آرد نخودچی است. این غذا دامپلینگ های آرد نخودچی است که با سس تند تهیه می شود.

جاذبه های اصلی توریستی تور هندوستان

کاخ آمبر : (Amer Castle) ;ho آمبر که از سنگ ماسه های سرخ و مرمر بنا شده در ۱2 کیلومتری جیپور بر روی تپه ها قرار دارد و از جاذبه های اصلی تور جیپور است. این کاخ با دروازه ها و راه های سنگفرش زیبایش مشرف به دریاچه ی مائوتا است، دریاچه ای که منبع اصلی تامین آب این کاخ بود.

کاخ سیتی پالاس : (City Palace) این کاخ که در قبل محل پادشاهی ماهاراجا بود از 2 کاخ چندرا محل و مبارک محل و باقی بناهای تشکیل شده است. این کاخ در شمال شرقی مرکز شهر قرار گرفته و محوطه ها و باغ های متعددی دارد. امروز کاخ چندرا محل به موزه مبدل شده است.

معبد گالتاجی (Galtaji): اینجا محل عبادتی کهن است که در ۱1 کیلومتری جیپور قرار دارد. این معبد از چندین عبادتگاه گوناگون تشکیل شده که در شکاف های باریک تپه های اطراف جیپور بنا شده اند. این معبد چشمه های آب زیادی دارد که همین موجب محبوبیتش شده و خیلی ها برای شنا در آن ها به تور جیپور می آیند.

جانتار مانتار : (Jantar Mantar) در کنار کاخ سیتی پالاس است و از رصدخانه های نجوم دیدنی جهان است که چیزی در حدود ۳1۰ سال قبل ساخته شده و در آن چندین بنا ی مربوط به علم نجوم قرار دارد که برای دیدن خسوف و کسوف، زمان سنجی و رصد ستاره ها و … کاربرد داشتند.

هوا محل : (hawa Mahal) این کاخ جایی بود که زنان خانواده حکومتی از پنجره های آن بدون آننکه دیده شوند جشن های متعدد را تماشا می کردند. هوا محل در سال ۱800 بنا شده و ۹۵4 پنجره ی متفاوت دارد.

جشن های تور جیپور تور هندوستان

جیپور شهر جشن های شاد و هیجان انگیز است که برخی از آن ها را در زیر معرفی می کنیم:

جشن فیل ها: این جشن یک روز پیش از جشنواره رنگ ها برپا می شود و مردم با جشن و سرور به استقبال بهار می روند و پیروزی خوبی بر بدی را جشن می گیرند.

جشن تیج: این جشن در فصل بارش های موسمی جولای و آگوست برپا می شود و در آن دختران و زنان جوان لباس های سبز می پوشند، آواز می خوانند و آغاز بارندگی های موسم را جشن می گیرند.

جشن بالون: این جشن در ۱5 ژانویه ی همه ساله اجرا می شود و در زمان شب بالن ها با چراغ هایی، آسمان را روشن می کنند.

بایدها و نبایدها در تور جیپور تور هندوستان

 • بهترین مسیر برای گردش در تور جیپور نرخ تاکسی است شهر وسیع است و خدمات نقل و انتقال همگانی معمولی دارد.
 • حتما از بازارچه رنگارنگ تور جیپور بازدید کنید.
 • تنها در مکان های مجاز عکاسی کنید و اگر خواستید از کسیعکس بگیرید حتما از او اجازه بگیرید.