گردشگری دبی

3 شب و 4 روز - قیمت از: 850000 تومان
نام هتل درجه خدمات ۲ تخته (هر نفر) ۱ تخته (هر نفر) کودک با تخت کودک بدون تخت توضيحات


خدمات تور

پرواز ماهان

صبحانه , بیمه مسافرتی , گشت تاریخی , گشت خرید , گشت شهری , ترانسفر فرودگاهی , گرفتن ویزا

توضیحات

در صورت عدم صدور ویزا این آژانس هیچگونه مسئولیتی ندارد

مسئولیت کنترل پاسپورت مسافر به عهده آژانس ثبت نام کننده می باشد

در صورت آگاهی از نام هتلها و تاریخ حرکت تورها با کانترهای مربوطه در شرکت هواپبمایی پلیکان پرواز تماس حاصل نمایید .

تلفن : ۰۲۱۸۸۱۷۱۰۶۱

شما می توانید این تور را از طریق تلگرام به سایر دوستان خود معرفی کنید

ارسال به دوستان

دانلود این پکیج

دانلود

گردشگری دبی  از امیرنشینان 7گانه امارات متحده عربی می باشد. گردشگری دبی اکثریت جمعیت را در بین این 7 امارت داراست و دومین امارت وسیع آن و با پنج درصد از کل وسعت خاک امارات عربی متحده پس از امارت ابوظبی می باشد.

گردشگری دبی در جنوب ایران و در جوار خلیج فارس واقع شده و بخشی از کشور امارات متحده عربی می باشد.

دبی بندری گردشی به همراه جاذبه های لوکس و جدید و تعدادی اماکن باستانی و طبیعی می باشد. حاکم دبی , شیخ محمد ابن راشد می باشد و نایب او شیخ حمدان ابن راشد است. گردشگری دبی مهمترین شهر امارات است. در حقیقت پس از امارت ابوظبی که مرکز سیاسی امارات متحده عربی می باشد می توان بیان کرد که وبی مرکز تجاری این کشور است.

گردشگری دبی از مابقی امارت های این کشور متفاوت میباشد. از این نظر که درآمد نفت آن شش درصد از تولیدات ناخالص داخلی را شکل داده و بیشتر درآمد دبی از نواحی آزاد جبل علی , فروش ملک به اتباع خارجی در نواحی آزاد , اقامت , صادرات مجدد کالا , ترانزیت مسافر و کالا و نیز بخش وسیعی از گردشگری و خدمات تجاری و مالی شکل می دهد. پیشرفت های بسیاری در صنعت و فعالیت های متنوع در گردشگری دبی موجب گردیده تا توجه در کلیه زمینه ها را به خود جلب کند.

گردشگری دبی و دیره بندرهای بسیار مهمی برای تولید کننده های غربی می باشد. اکثر مرکزهای مالی و بانکها در این مناطق واقع شده اند. گردشگری دبی به عنوان مسیری تجاری در طول دهه 1970-1980 اهمیت زیادی کسب کرد. دبی دارای تجارت آزاد طلا می باشد. در دهه 1970 بندر جبل علی بنا گردیده  و وسیع ترین بندر دست ساز انسان در دنیا می باشد. ولی گردشگری دبی بطور افزایشی در حال پیشرفت بعنوان مرکزی برای صنعت مانند فناوری اطلاع و سرمایه گذاری است. خطوط هوایی امارات نیز رشد کرده و در سال 2006 نزدیک به سی میلیون مسافر را جابه جا نموده است. گردشگری دبی دارای نواحی آزاد برای صنعت های مخصوص نیز می باشد از قبیل شهر رسانه یا شهر اینترنتی دبی.

اسم دبی از 2 حرف د و با شکل گرفته و نام نوع خاصی از ملخ کوچک می باشد پیش از آنکه بال دربیاورد. این ملخ در دوره های گذشته در این منطقه وجود داشته و به همین خاطر نام این ناحیه را دبا نامیده بودند که با گذر زمان به دبی تبدیل شد.

گردشگری دبی تا پیش از سال 1833م همانند روستایی از توابع شیخ های ابوظبی بود و در سال 1833 شخصی تحت نام شیخ مکتوم ابن بطی آل مکتوم به همراه هشتصد نفر از آشنایان و همراهانش از ابوظبی به این دهکده کوچ کرده و از آن زمان دوره های فرمانروایی قبایل آل مکتوم  و تاسیس امارت دبی شروع می گردد. پیش از این تاریخ دبی دهکده ای بیش نبود.

نسبت قوم آل مکتوم به قوم آل بوفلاسه از فروع قبیله های بنی یاس برمیگردد و منشا این نام از فلاسه خواهر فلاح ابن هلال الیاسی جد آل نهیان از حاکمان ابوظبی سرچشمه می گیرد. مورخان چنین می نویسند که فلاسه با پسرعموی خود راشد ابن عامر ابن هلال الیاسی ازدواج می کند و صاحب چندین پسر می شود که به الرواشد مشهور می گردند و چون فلاسه آل نهیان از اشخاص معروف میان عشیره خود داشت و هم چنین نفوذ زیادی هم داشت اولادش نام آل بوفلاسه را گرفتند و به قوم آل بوفلاسه معروف شدند و قوم بنی یاس از تعدادی قوم بزرگ شکل گرفته بود و تحت نام حلف بنی یاس مشهور بود که اکثر آنها از قوم نوادگان و عموزاده ها بودند که جد مستقیم آل نهیان و آل مکتوم است. قوم بنی یاس از نفوذ ویژه ای در ناحیه برخوردار بود و در شورش امارات متحده عربی نقش بسزایی داشت.

گردشگری دبی و یا همان مرکز خرید خاورمیانه شامل مراکز خرید جدید و مدرن , بازارهای بسیار و خیابان هایی با مغازه های برند های مشهور جهانی می شود. فستیوال خرید دبی سالانه در فصل زمستان برگزار می گردد. در دبی مالیات فروش وجود نداشته و گمرکی بسیار پایینی زمان ورود کالا به کشور دریافت می کند به همین دلیل هزینه تعداد زیادی از کالاها مساری با قیمت آنان در کشور مبدا و یا پایین تر است. مسافران قادر خواهند بود هر نوع کالا از قبیل زیورآلات , لوازم آرایشی , ساعت , کامپیوتر و لوازم آن , کیف و کفش , لباس های طراحان جهانی , اسباب بازی و … را خریداری کنند. گردشگری دبی شامل مراکز خرید جدیدی در منطقه می باشد که تمامی انها شامل پارکینگ , رستوران , کافه و… می شوند. مراکز خرید وسیعتر شامل امکانات بیشتری نیز می باشند. کلیه امکانات برای کودکان نیز از قبیل سالن سینما , محل های خاص برای بازی , و … در این مراکز خرید وجود دارند. در زمان برگزاری فستیوال های خرید یا فستیوال های تابستانی گردشگری دبی برنامه های خاص دیگری همچون رقصهای گروهی از سراسر دنیا , برگزاری موسیقی زنده و … در این مرکزها برگزار می گردند. در طول این دوره ها جایزه های ویژه ای که اصولا خودرو است به خریدار ها بصورت قرعه کشی اهدا می گردد. بیشتر مراکز خرید  بطور یکسره از ساعت ده صبح تا ده شب باز می باشند. ساعت کار این مرکز ها در روزهای جمعه بین ساعت دو بعد از ظهر تا ده شب است.

خور دبی این شهر را به 2 قسمت دیره و بر دبی تقسیم کرده است. 2 پل تحت نام های قرهود و آل مکتوم  که از روی خور و 1 تونل تحت نام نفق الشندقه که از زیر آب عبور می کند این 2 بخش را به یکدیگر مرتبط کرده است. دیره در بخش شرقی و بر در بخش غربی واقع شده است. دیره منطقه ای سنتی , کهن و بازاری می باشد ولی بخش بر دبی منطقه ای میباشد که مسئولین تصمیم دارند که از آن منطقه ای با بافت مدرن بسازند. شیخ زاید به همراه بناهای بلند و لوکس , پایین شهر مدرن دبی می باشد و بزرگترین برج جهان را داراست. بالای شهر دبی ساحل جمیرا می باشد که ویلاهای لوکس متنوع و پالم هایی در دل خلیج فارس را در خود جای داده است. نزدیک به پنجاه درصد سرمایه وارده به گردشگری دبی از راه قسمت ملک بوده به گونه ای که تقاضا کنندگان با خرید خانه بطور هوایی و نود و نه ساله صاحب امتیاز اقامت نیز شده اند. پیش از آن امکان اختیار ملک بدون اجاره برای افراد بیگانه ممکن نبود.

ساخت و ساز در گردشگری دبی بسیار سریع تر از کشورهای غربی پیشروی دارد و دلیل آن این می باشد که نیروی انسانی ارزانی از آسیا در اختیار گرفته است. از اصلی ترین دلایل پیشرفت در ساخت و ساز این می باشد که گردشگری دبی در حال متفاوت ساختن اقتصاد می باشد. در اصل گردشگری دبی به در آمد نفت که پیش بینی میشود تا سال 2015 به اتمام برسد اتکا نمی کند.

در اطراف دهانه خود و منزل شیخ سعید آل مکتوم یک آبادی کهن را می بینید که بطور زنده رسوم و فرهنگ مردمان دبی را نشان می دهد. بازدید از این دهکده باستانی و قدم زدن در جوار خور دبی و سرو قهوه یا چای لذت بخش خواهد بود. اقامتگاه تابستانی آل مکتوم نیز در انتهای جمیرا قرار گرفته و پارک کوچکی می باشد که در سال 1995 تاسیس شده است. این بنا شامل ساختمانی 2 طبقه بنا شده از سنگ , گچ و چوب ساج می شود و طبقه اول آن بصورت یک رواق است. مجلس نیز در طبقه 2 واقع شده که بوسیله فرش ها , لوازم تزئینی و چراغ ها مزین شده است.

اسکی گردشگری دبی نخستین زمین اسکی سرپوشیده در ناحیه با مسعت 23000 مترمربع به همراه برف طبیعی میباشد. این زمین شامل 5 مسیر اسکی می شود که مرتفع ترین آن چهارصد متر با سکویی به طول شصت متر است. برای کودکان نیز جاذبه های نظیر پارک برفی وجود دارد که می توانند در آن برف بازی کنند. در بین راه نیز یک رستوران وجود دارد.

بزرگترین پارک آبی مدرن خاورمیان به نام واید وادی نیز جزء گردشگری دبی میباشد. این پارک از سی مسیر و اماکن تفریحی که 14تای آن به همدیگر متصل می شوند تشکیل گردیده است. مسیر پرطرفدار جمیرا سیره با سی و سه متر ارتفاع می باشد که سرعت آب در آن هشتاد کیلومتر در ساعت است. صندوق نگهداری لوازم و حوله نیز با کمترین هزینه در اختیار عموم قرار دارد. برای دیدن شهر نیز می توانید از بیگ باس استفاده نمایید که انتخابی راحت و امن است. با استفاده از هر بلیت می توانید  1 ساعت بطور رایگان از ناحیه عربین ترژرواک در پیرامون بازار دیدن نمایید. این بلیت ها برای بیست و چهار ساعت دارای اعتبار می باشند.

تور صحرا در گردشگری دبی نیز جاذبه های منحصر به فردی می باشد به گونه ای که می توانید با استفاده از ماشین های خاص روی شن ها حرکت کرده و از دیدن طبیعت صحرا لذت ببرید.

فرودگاه بین‌المللی دبی وسیعترین فرودگاه امارات متحده می باشد و شامل مرکز خریدی بزرگ می شود. این فرودگاه به موجب طراحی و سرویس فوق العاده اش جایزه های زیادی را برده است.

این فرودگاه شامل 2 ترمینال می باشد که مرکز خرید اصلی آن در ترمینال 1 قرار گرفته است.

از کلیه پروازهای ایرانی تنها پروازهای ایران ایر به این ترمینال هدایت می گردند.

در کنار بیشتر خیابان ها و بزرگراه ها پارکینگ های عمومی نیز وجود داشته و گذر در مرکز شهر و خیابانهای پیرامون به موجب ترافیک سنگین به کندی صورت می پذیرد. گرچه طراحی هندسی آنها و قوانین رانندگی تا حدی موجب کاهش ترافیک شده است. بیشتر خیابان های اصلی دبی بوسیله دوربین ها کنترل شده و به همین خاطر قوانین رانندگی بوسیله راننده ها رعایت می شود. استفاده از خودروهای شخصی و تاکسی ها رایج ترین شیوه جابه جایی در طول شهر است. گرچه تعداد بسیاری از اتوبوس ها مسافران را نیز جابه جا می کنند. پیاده روی در گردشگری دبی رواج ندارد. هم چنین قطار شهری و مترو نیز در این شهر وجود ندارد. استفاده کردن از موتور سیکلت ها در گردشگری دبی محدود می باشد. کرایه خودرو در بسیاری از مواقع از کرایه تاکسی در روز کمتر می شود اما نرخ تاکسی در قبال دیگر شهرها از نرخ بالایی برخوردار نمی باشد.

 

ویزای امارات

کشور     مدت ویزا            قیمت ویزا            تحویل ویزا          مدارک لازم جهت اخذ ویزا

ویزای امارات       14روزه عادي

14روزه فوری

يكماهه

3ماهه یکبار ورود

3 ماهه چند بار ورود          درهم285

درهم350

درهم390

1200 درهم

2300درهم          1هفته كاري

3-2 روز کاری

1 هفته کاری

1 هفته کاری

1 هفته کاری        اسكن پاسپورت

 

گردشگری دبی بعنوان دومین شهر وسیع و هم چنین پرجمعیت شهر شیخ نشین امارات متحده عربی شناخته شده است.

پیشینه گردشگری دبی به سه هزار سال قبل از میلاد برگشته و درحال حاضر با عنوان یکی از محبوب ترین مقاصد توریست ها به شمار می آید. در اصل دبی که زمانی دهکده ماهیگیری به شمار می آمد برای اثبات شرایط خود به عنوان یکی از مهم ترین مراکز تجاری جهان راهی طولانی را طی کرده است.در این بخش شما را با دوره های متفاوت و جذاب گردشگری دبی آشنا می کنیم. در ادامه با پلیکان پرواز آسیا همراه باشید.

حیات اولیه :  از سده سوم پیش از میلاد و دوره قبل از اسلام , گردشگری دبی بعنوان یکی از قسمت های ایران در دوره ساسانی به شمار می آمد. پس از مدتی در سده 7 میلادی این ناحیه بوسیله خلفای بنی امیه محاصره شده و اسلام را وارد آن کردند. براساس تحقیقات باستان شناسی در منطقه Al-Qusais حضور بشر این ناحیه از هشت هزار سال قبل از میلاد بوده است.هم چنین نام این ناحیه در کتاب کهن تاریخی معجم ما استعجم من أسماء البلاد والمواضع که در 1095م نگاشته شد آمده است.

اولین گروه از اروپاییانی که در این محل استقرار یافتند پرتغالی ها بودند که در ادامه آلمانی ها و فرانسویان و بعدا در سده 18م انگلیسی ها نیز در این منطقه حکمرانی کردند.

مرکز تجارت مروارید : تاریخ جدیدی گردشگری دبی با قوم آل الفلاسی که قسمتی از قوم بن یاس به شمار می آمده و تحت حکومت خاندان مکتوم بودند گره خورده است. این قوم در اوایل سده 19م در دهانه خود سکونت گزیدند. این بحث موجب گردید تا گردشگری دبی در سده های نوزده و بیست میلادی بعنوان مرکز ماهیگیری و تجارت مروارید شناخته گردد. به همین ترتیب پیشرفت صنعت مروارید افزایش یافته و عربهای این منطقه توانستند تا وضعیت زندگی را بهبود بخشند و محل سکونتشان را از بیابان به نواحی ساحلی تغییر دهند. ولی این شرایط دوام نیاورد و صنعت مروارید به موجب دلایلی همچون جنگ جهانی اول از رونق افتاد.

جنگ های داخلی : در 1940م شورش های زیادی میان دبی و ابوظبی اتفاق افتاد که باعث رخ دادن جنگ های شدیدی میان مردمان این 2 ناحیه شد تا در آخر بریتانیایی ها جهت جلوگیری از شورش های بیشتر شروع به تاسیس حصار و مانع هایی میان این 2 منطقه کردند.

مرکز تجارت و صادرات : نیمه دوم سده 20 گردشگری دبی با عنوان بندری مهم مطرح گردید. ناحیه ای تجاری و بازار مربوط با آن در قسمت دیره شهر دبی تاسیس گردید که در آن 100ها فروشگاه وجود داشت. نزدیک به سال 1950م به موجب افزایش تردد و شلوغی کشتی ها در بدنه خور دبی شکافی ایجاد گردید. آل مکتوم که در آن دوره بر دبی حکومت می کرد با اجرای طرحی به علاوه ترمیم این شکاف موفق شد این خور را توسعه داده و دبی را به یکی از بندرهای مهم تبدیل نماید. او همچنین با اجرای پروژه ای از قبیل احداث تونل الشندغه، مرکز تجاری دبی و اسکله ای به نام Dubai Drydocks نقش بسزایی در توسعه گردشگری دبی ایفا نمود.

کشف نفت : از با اهمیت ترین رویداد های باستانی گردشگری دبی کشف نفت در 1966م در میدان نفتی فاتح می باشد. با شروع صادرات نفت در 1969م اقتصاد امارات متحده عربی رشد چشمگیری داشت. به موجب درآمده های ناشی از فروش نفت واحد پول این کشور توانمند شده و بندرهای وسیعی در آن احداث نمودند. هم چنین زیرساخت های قدرتمندی در شهر دبی بنا کردند و تحولات زیادی در ساختار شهر و شبکه های ارتباطی به وجود آمد.

پیدایش امارات متحده عربی : هنگامی که بریتانیایی ها در سال 1971م خلیج فارس را ترک نمودند امارت نشینان دبی و ابوظبی در جوار پنج امارت نشین دیگر شروع به شکل دادن کشور امارت متحده عربی کردند. بعد از نظرسنجی و بحث های بسیار تصمیم بر آن شد که شرهای ابوظبی و دبی بعنوان اصلی ترین شهرهای امارات شناخته شوند و رای آنان در اجرای تصمیم های مهم کشور موثر باشد.

اولین حاکم امارات متحده عربی : پس از مدت کوتاهی از شکل گیری این کشور , شیخ زائد ابن سلطان آل نهیان بعنوان حاکم امارات منتخب گردید و تا زمان مرگش در 2004م در این سمت باقی ماند. در اصل امارات متحده عربی با فرمانروایی شیخ زائد و شیخ رشید ابن سعید آل مکتوم به یکی از قدرتمندترین و ثروتمندترین کشورهای دنیا تبدیل گردید.

جنگ خلیج فارس : جنگ خلیج فارس در 1990م شامل اتفاقات ناخوشایندی برای گردشگری دبی بوده و تاثیر نامطلوبی بر اقتصاد آن گذاشت. در آن دوره به موجب شکل گیری جنگ ,  تعداد زیادی از سرمایه گذاران  شروع به برداشت پولهایشان از بانک های دبی کردند و این امر باعث شد تا ضربه بدی به اقتصاد وارد شود. ولی در نیمه دهه 90م کشورهای بحرین و کویت با سرمایه گذاری های بسیار و قرار دادن مرکز های مهم مالی در گردشگری دبی به کمک این شهر شتافتند و پس از آن با افزایش قیمت نفت بعد از جنگ خلیج فارس گردشگری دبی موفق شد تا از وضعیت بد اقتصادی که داشت خارج گردد.

گردشگری دبی در دهه نود میلادی : در دهه 90م  , دبی استراتژیک بسیار مهمی را با هدف افزایش جمعیت اجرا کرد و سعی نمود تا گردشگری دبی به مقصدی شناخته شده و مهم برای توریست ها تبدیل گردد. برج العرب تنها هتل 7 ستاره در 1999م در دبی تاسیس گردید.

شرایط کنونی گردشگری دبی : در حال حاضر گردشگری دبی با افتخار زیادی بعنوان پایتخت اقتصادی و ثقل گردشگری در دنیا دارای بهترین مراکز خرید , مراکز تفریحی و گردشی, رستوران و صدها آسمان خراش همچون برج خلیفه , مرتفع ترین ساختمان دنیا بوده و میزان جرم در این شهر بسیار پایین می باشد که موجب شده تا به شهری با محیطی صمیمانه تبدیل گردد.

موقعيت جغرافيايى و اطلاعات شهر دبی

گردشگری دبی از شهرهای امارات متحده عربی میباشد که در کناره ساحل خلیج فارس قرار گرفته است. دبی با ابوظبی , شارجه و عمان هم مرز است. گردشگری دبی در جنوب کشور ایران واقع گردیده و وسیع ترین شهر امارات می باشد. وسعت دبی 4120کیلومتر می باشد و در صحرای عرب واقع شده است. این صحرای شنی با رشته کوه های حجر که در جوار مرز دبی با حتا و عمان قرار دارد مرتبط می باشد. گردشگری دبی دارای هیچ رودخانه یا آبادی نمی باشد اما خلیج طبیعی کوچکی به نام خور دبی در آن وجود دارد که به میزان کافی پرعمق بوده و کشتی های بزرگ می توانند از آن عبور کنند. خور دبی از جهت شمال غربی به سمت جنوب شرقی امتداد یافته و گردشگری دبی را به 2 بخش دیرا و بر تقسیم می نماید. 3 پل از روی خور و 1 تونل تحت نام نفق الشندقه که از زیر آب عبور می کند این 2 بخش را به یکدیگر متصل ساخته است. بخش دیرا بوسیله شهر شارجه و شهر ال عریر احاطه گشته است و فرودگاه بین المللی دبی نیز در جنوب این بخش واقع شده است. در صورتیکه پالم دیرا در بخش شمالی دیرا و خلیج فارس قرار گرفته است. بندر راشید , برج العرب , نواحی تجاری همچون بیزینس بی , جبل علی و پالم جمیرا در بخش بر دبی واقع شده اند. جاده شیخ زاید به همراه آسمان خراش های لوکس نیز در این بخش قرار گرفته است. بر دبی بخش جدید گردشگری دبی می باشد و چون مسئولین قصد دارند که آن را به شهری مدرن تبدیل نمایند خیلی سریع در حال پیشرفت است. گردشگری دبی دومین شهر گران ناحیه و بیستمین شهر گران در جهان است.

جمعیت دبی

طبق آمار در تاریخ 29 ژانویه 2016 جمعیت شهر دبی حدود 2503000 نفر می باشد.

آب و هوا

گردشگری دبی دارای آب و هوای گرم و کویری است. در تابستان گردشگری دبی شرجی , گرم و بادی می باشد. گرمترین ماه سال آگوست می باشد که بیشترین دما نزدیک به چهل و یک درجه سانتی گراد است و کمترین درجه دما در شب سی درجه سانتی گراد می باشد. زمستان نیز در دبی هوا گرم بوده و میانگین بیشترین دما در ژانویه که سردترین ماه سال نیز می باشد بیست و چهار درچه سانتی گراد و کمترین درجه دما در شب به چهارده درجه سانتیگراد می رسد. میانگین بارندگی نیز در چند دهه گذشته کاهش پیدا کرده است. آب و هوا در تابستان های دبی به موجب رطوبت بالا , برای بسیاری از افراد سخت می باشد و نیز بالاترین دمای این شهر پنجاه و دو درجه سانتی گراد در سال 2002 بوده است.

تاریخچه

گردشگری دبی تا پیش از سال 1833م روستایی از توابع شیخ های ابوظبی بود و در سال 1833 نیز 800 نفر از قوم بنی یاس به رهبری خانواده مکتوم در دهانه خور سکونت کردند. خور نیز بندری طبیعی بود و دبی خیلی سریع مرکز ماهیگیری , تجارت مروارید و دریایی گردید.

با آغاز سده 20 , گردشگری دبی به بندری مهم تبدیل گردید. سوق که در عربی به معنای بازار کی باشد در جهت دیرای خور وسیعترین بازار با سیصد و پنجاه فروشگاه و جمعیتی از بازدید کننده ها و بازرگانان بود. در دهه 1930 نیز جمعیت دبی نزدیک به 20000 نفر بود که ربع آن را مهاجرین شکل می دادند.

در دهه 1950 نیز با آغاز جمع شدن گل و لای در خور که ممکن است نتیجه آن زیاد شدن تعداد کشتی هایی باشد که از آن استفاده می کردند شیخ راشد بن سعید آل مکتوم را بر آن داشت تا به لای روبی این راه آبی تصمیم بگیرد. این امر موجب گردید تا حجم حمل و نقل در دبی افزایش یابد و در آخر موجب رشد موقعیت گردشگری دبی بعنوان مرکزی برای صادرات و تجارت شد.

زمانیکه در سال 1966 نفت را کشف کردند , شیخ راشد درآمدهای حاصل از نفت را به منظور رشد زیرساخت دبی استفاده نمودند. مدرسه ها , جاده ها , بیمارستان ها و … نیز احداث گردید و گردشگری دبی با سرعت بسیار زیادی رشد کرد. بندر و ترمینالی جدید نیز در فرودگاه بین المللی دبی تاسیس گردید و هم چنین یک باند فرود که هر ایرلاینی می توانست در آن جای گیرد هم ساخته شد. وسیعترین بندر دست ساخت بشر نیز در جبل علی بنا شد و ناحیه ای آزاد در پیرامون این بندر بنا شد.

بعد از مدتی نیز فرمول رشد گردشگری دبی برای همگان آشکار شد. از قبیل منطقه ای مهاجردوستانه , رهبری فوق العاده , 0% مالیات بر درآمد , زیرساخت با کیفیت , عوارض پایین و … از این موارد بودند. در نهایت گردشگری دبی خیلی سریع به مرکزی توریستی و تجاری تبدیل شد که از مصر تا شبه قاره هند و از آفریقای جنوبی تا جایی که در حال حاضر آن را کشورهای مشترک المنافع می نامند امتداد یافته است.

از دهه 1960 نیزشیخ زاید ابن سلطان آل نهیان که فرمانروای ابوظبی بود و شیخ راشد ابن سعید آل مکتوم تصمیم به ساخت فدراسیون امارات را گرفتند. در سال 1971 نیز هنگامیکه شارجه , فجیره , ابوظبی , شارجه و عجمان , ام القوین  و ارمات متحده عربی را بنا کردند به حقیقت پیوست.

به موجب حکومت نخستین رئیس جمهور امارات متحده عربی  , مرحوم شیخ زائد , این کشور به یکی از قدرتمندترین و ثروتمندترین کشورهای جهان با سرانه تولید ناخالص سالانه بیشتر از 17000 دلار تبدیل گردید.

در دهه 1980 و 1990 نیز دبی تصمیم گرفت تا استراتژیکی بعنوان  مقصد توریستی با کیفیت بین المللی داشته باشد و سرمایه گذاری ها در زیرساخت های توریستی در زمان 1 سال پرداخت گردید

در اواخر سالهای دهه 2000م به موجب مشکلات مالی وسیع در دنیا , ساخت و ساز ملک در دبی به مدت 3 سال به سختی طی شد. گرچه گردشگری دبی موفق شد براساس برنامه ای تدریحی و مداوم شرایط را بهبود بخشد. در سال 2012 نیز گردشگری دبی بعنوان بیست و دومین شهر گران دنیا و گران ترین شهر خاورمیانه معرفی گردید.

در حال حاضر گردشگری دبی بعنوان شهری جهانی و بازرگانی توانسته جایگاه مهمی را در منطقه کسب کند. البته اقتصاد دبی با صنعت نفت پیشرفت داشت ولی اغلب درآمد دبی از منطقه آزاد جبل علی , فروختن ملک به مهاجران خارجی در نواحی آزاد , ترانزیت مسافر , صادرات مجدد کالا و دیگر خدمات بازرگانی و مالی تامین می گردد. مدت زیادی است که گردشگری دبی به موجب ساخت و سازهاب عظیم و اماکن تفریحی و ورزشی توجه جهانیان را به خود جلب نموده است. از جمله آنها می توان به هتل برج العرب که در خط ساحلی جمیرا واقع شده است و تنها هتل 7 ستاره دنیا می باشد اشاره کرد.

غذا و نوشیدنی در گردشگری دبی

غذاهای عربی فوق العاده معروف می باشند و در کل شهر از اغذیه فروشی های شاورما در دیره گرفته تا رستوران های لوکس دبی قابل دسترسی می باشند. غذاهای محلی دبی بسیار تند می باشند زیرا بیشتر غذاهای آسیایی و خاورمیانه تند و پر ادویه هستند اما نگران نباشید زیرا غیر از غذاهای تند غذاهای متنوع دیگری هم وجود دارد. غذاهای آسیایی , فست فودها و غذاهای چینی نیز بسیار پرطرفدار می باشند و بصورت وسیعی در کل شهر قابل تهیه اند. به موجب آنکه دبی کشوری مسلمان می باشد و مصرف گوشت خوک برای غیر مسلمانان در فروشگاه ها مجاز می باشد منبع اصلی غذاها گوشت گوساله , گوسفند , شتر و مرغ می باشد. اگر تاحالا گوشت خوک را تست نکرده اید در گردشگری دبی آن را امتحان نمایید. زیرا غذاهایی که با استفاده از گوشت خوک تهیه می کنند بسیار محبوب میباشند و چون در این منطقه شتر به فراوانی یافت می شود غذاهایی با این گوشت ارزان می باشند. مصرف قلیان و قهوه نیز در گردشگری دبی بسیار پرطرفدار است.

مناسبت ها و رویدادها در گردشگری دبی

گردشگری دبی به موجب جذب توریست , فستیوال ها و جشن های متنوعی را سالانه برگزار می کند. در دبی اسلام بیشتر از دین بوده و نوعی روش زندگی بر کلیه کارها حتی کوچکترین مسئله های روزمره است.

رمضان و عید فطر در گردشگری دبی

رمضان ماه 9 مقدس در تقویم اسلامی بوده که در آن مسلمان ها نزول قرآن کردیم را جشن میگیرند. در ماه رمضان مسلمان ها از خوردن و نوشیدن منع می شوند و باید روزه بگیرند. بازدید کننده ها نیز باید در ملا عام رعایت کنند.

عید فطر که به نام جشن پایان روزه نامیده می شود عید اصلی مسلمان ها بوده و در پایان ماه آن را جشن میگیرند. این جشن به مدت 3 روز برگزار شده و بعد از اتمام نماز صبح آغاز میگردد. خانواده و دوستان نیز در این روز بزرگ به یکدیگر هدیه می دهند.

فستیوال خرید گردشگری دبی

میان ماه های ژانویه تا فوریه

گرچه گردشگری دبی بعنوان بهشتی برای خریداران در طول سال می باشد اما ژانویه ماه بسیار مناسبی برای افرادی است که می خواهند اجناس خوب با قیمت های مناسب خریداری کنند. در ژانویه جمعیتی نزدیک به 2000000 بازدید کننده به سمت دبی راهی شده تا در فستیوال خرید 1 ماهه که شامل کلیه مراکز خرید و فروشگاه ها می شود شرکت نمایند. در زمان این جشن نیز برای کودکان , آتش بازی و کنسرت ها برگزار می گردد.

دو ماراتن در گردشگری دبی

میان ماه های ژانویه تا فوریه

مسابقه دو ماراتن در گردشگری دبی مراسمی نیکوکارانه می باشد که موجب می گردد تا شما با پرداخت مبلغی کم جهت شرکت در این مسابقه شانس برنده شدن جوایز نقدی را داشته باشید. در این رویداد 3نوع مسابقه متنوع وجود دارد که تشکیل شده از 2 سرگرم کننده که تنها 3کیلومتر می باشد و مخصوص افرادی است که آمادگی جسمانی بالایی داشته باشند. دو بالای 15 سال که شامل مسافتی به طول 10 کیلومتر می شود و دو طولانی که در آن شرکت کننده ها باید پنجاه کیلومتر را طی نمایند و مختص افراد بالای 18 سال است.

دبی دِزِرت کلاسیک

میان ماه های فوریه تا مارس

از پرطرفدارترین رویدادهای بازی گلف در امارات متحده عربی بوده و سالانه تعداد زیادی از بازیگران مشهور گلف از سراسر جهان به گردشگری دبی آمده تا شانسشان را برای بردن جوایز نقدی امتحان نمایند. این رقابت ها در باشگاه گلف مشهور امارات برگزار گردیده و موجب جذب توریست های زیادی می شود.

فستیوال بین المللی موسیقی جاز در گردشگری دبی

میان ماه های فوریه تا مارس

هرساله در گردشگری دبی مدیا سنتر این فستیوال اجرا می گردد و موجب تجدید نظر تعداد زیادی از توریست هایی میگردد که از حضور در فضای گذشته و محیط دوستانه لذت می برند.

مسابقات قهرمانی تنیس در گردشگری دبی

میان ماههای فوریه تا مارس

این رویداد از مهیج ترین مناسبت هایی می باشد که بهترین بازیکنان تنیس جهان همچون فِدِرِر و شاراگووا گرد هم می آیند. رقابت های اُپن دبی در باشگاه اَوی اِیشِن برگزار می گردد. این مسابقات فرصت خوبی برای تماشای بازی تعدادی از ستارگان ورزش تنیس می باشد.

چالش کویر امارات متحده عربی در گردشگری دبی (ابوظبی)

میان ماههای مارس تا آوریل

این مسابقه قسمتی از رقابت های جام جهانی رالی کراس کانتری می باشد که از ابوظبی شروع شده و در دبی به اتمام می رسد. مدت زمان آن نیز 5 روز بوده و در میان طرفداران موتورسیکلت و خودروهای سریع از محبوبیت زیادی برخوردار است.

هنر دبی

میان ماههای مارس تا آوریل

نمایشگاه هنر دبی هرساله صحنه های نمایش مورد توجهی از هنرمندان منطقه را به نمایش می گذارد. این نمایشگاه محلی برای حضور در زمینه طراحی هنرمندان , علاقه مندان به هنر و موزه داران می باشد.

جام جهانی دبی

میان ماههای مارس تا آوریل

سالانه دبی خانه غنی ترین اسب های مسابقه ای جهان با جوایز 10000000 دلاری می باشد. این مناسبت در زمین اسب سواری ناد اَل شباب با حضور بهترین اسب های دنیا، سوارکارها و مربی ها انجام می گردد. این زمین شامل امکانات فوق العاده و بهترین مسیرها می گردد.

نمایشگاه عروس در گردشگری دبی

میان ماه های آوریل تا مه

گردشگری دبی در آوریل میزبان نمایش هرساله عروس می باشند که شامل جزئیات مرتبط به مراسما های مختلفی است که به عروسی مربوط می شوند. این نمایشگاه در مرکز نمایشگاهی بین المللی دبی برگزار شده و هزاران نمایش دهنده از کل منطقه را به خود جذب می کند.

فستیوال طعم ها در گردشگری دبی

میان ماههای آوریل تا مه

این فستیوال در گردشگری دبی مدیا سنتر برای علاقه مندان به غذا برگزار می گردد. این فستیوال به مدت 1 هفته برگزار شده و بهترین سرآشپزهای جهان را به سمت خود می کشاند تا لذیذترین غذاهای خاص خود را آماده کرده و ایده هایشان را در رابطه با آشپزی انجام دهند.

سورپرایز تابستانی گردشگری دبی

میان ماه های ژوئن تا آگوست

این رویداد که به نام دی اس اس نیز شناخته می شود بوسیله شکلی خوش یمن فنری زرد رنگ تحت نام مَدِش که در تبلیغ های کارتونی نیز وجود دارد که مورد توجه نسل جوان می باشد دی اس اس به موحب تشویق توریست هایی که جهت بازدید از دبی در فصل گرما به آن سفر می کنند برنامه ریزی شده است. 10 هفته این مناسبت به موضوع های مختلفی همچون طبیعت , هنر , غذا و.. بخش بندی می گردد و حتی هتلها نیز در این دوره جهت جذب توریست ها خدمات بهتری را ارائه می نمایند.

نمایشگاه نساجی مُتِکسا در گردشگری دبی

میان ماههای سپتامبر تا اکتبر

این نمایشگاه که هرساله برگزار می شود بزرگترین نمایشگاه در خاورمیانه در نوع خود است. فروشنده ها و نمایش دهنده ها کل منطقه را به سمت خود جذب می کنند. نمایشگاه اصلی نیز در مرکز نمایشگاهی بین المللی دبی اجرا شده و شامل بیشتر از پانصد نمایش دهنده می باشد که در سطح سی غرفه بین المللی که کلیه برندهای البسه و کارخانه های نساجی را پوشش می دهند گسترده گردیده است.

مسابقات راگبی هفت نفره در گردشگری دبی

میان ماههای نوامبر تا دسامبر

سالانه گردشگری دبی میزبان دور 1 رقابت های راگبی 7 نفره با حضور 16 تیم بین المللی می باشد که در نهایت برنده مسابقه جایزه ای معتبر را می برد. این رقابت های 3 روزه همراه با مناسبت های متنوع و نمایش ها می باشد که برای سرگرم کردن بازدید کننده ها در هر رده سنی است.

فستیوال فیلم بین المللی در گردشگری دبی

میان ماههای نوامبر تا دسامبر

فستیوال فیلم بین المللی , فیلم های خانگی و مستقل را تشویق به شناخته شدن بوسیله عموم با حضور میهمان های خاصی همچون جرج کلونی و مورگان فری من که مخاطب های بسیاری را به طرف خود می کشاند میکند.

فستیوال نشنال دبی (روز ملی)

میان ماه های نوامبر تا دسامبر

فستیوال نشنال دبی روز بزرگداشت استقلال امارات از بریتانیا بوده که مردمان دبی سالانه به مناسبت این روز 2 دسامبر را جشن می گیرند و این فرصت را دارند که از یادبودهای اصلی دبی بازدید نمایند. در این روز رویدادهای خاصی برای شهروندان نیز تدارک دیده شده است.

شماره تلفن های ضروری در گردشگری دبی

خدمات اورژانسی

پلیس: 999

آتش نشانی:997

آمبولانس: 999

اداره برق: 991

اداره آب: 991

بیمارستان های اورژانس

بیمارستان اَل مکتوم: 4584-228

بیمارستان اَل وصل: 1111-324

بیمارستان امریکایی ها: 6645-309

بیمارستان دبی: 4444-271

بیمارستان راشید: 1223-337

بیمارستان وِل کِر: 9900-282

فرودگاه ها و اطلاعات پرواز

فرودگاه بین المللی دبی: 5555-224

اطلاعات پرواز:2166666-04

درباره حمل و نقل شهری

حمل و نقل بین شهری در گردشگری دبی

زمینی

در گردشگری دبی 5 جاده اصلی , آزاد راه شیخ زاید،  آزاد راه شیخ محمدبن زاید،  بزرگراه دبی حَتا،  آزاد راه دبی اَل هَباب و  آزاد راه عَوِدا میثا این منطقه را به دیگر شهرهای امارات متصل می نماید.

هوایی

فرودگاه بین المللی دبی مرکز پروازهای هوایی امارات و دبی در خدمت پرواز دیگر امارات می باشد. این فرودگاه 7امین فرودگاه شلوغ جهان در سال 2014 شناخته شد. همچنین این فرودگاه را نیز بعنوان شلوغ ترین فرودگاه دنیا از نظر تعداد مسافرهای بین المللی شناخته اند. این فرودگاه در سال 2014 به صد و چهل و دو مقصد در 70 کشور از 6 قاره دنیا پرواز مستقیم انجام داده است. هم چنین فرودگاه بین المللی دبی به علاوه قطب ترافیکی , با حمل 2 میلیون تن کالا و بار 7امین فرودگاه شلوغ باری جهان در سال 2014 بود.

گسترش فرودگاه بین المللی المکتوم در سال 2004 آغاز گردیده و نخستین فاز آن دارای باندی بزرگ برای ایرباس پله متحرک جهت خروج مسافرین , ترمینال باری با ظرفیت دویست و پنجاه هزار تن بار و ساختمان ترمینال مسافربری که ظرفیت سالانه 5000000 مسافر را داراست , راه اندازی گردید. هنگامیکه که ساخت این فرودگاه به اتمام برسد به وسیعترین فرودگاه جهان با 5 باند , 4 ترمینال با ظرفیت صد و شصت میلیون مسافر و دوازده میلیون تن محموله باری تبدیل خواهد شد.

دریایی

گردشگری دبی 2 بندر اصلی بازرگانی تحت نام های راشید و جبل علی را داراست. جبل علی طولانی ترین بندر دست ساز بشر , وسیع ترین بندر در خاورمیانه و 7امین بندر شلوغ در جهان است.

مترو

متروی گردشگری دبی دارای 2 خط سبز و قرمز می باشد که از بخش تجاری و مسکونی شهر عبور می کند. خط سبز شامل بیست ایستگاه تشکیل شده از هشت ایستگاه زیرزمینی و دوازده ایستگاه در بالای زمین می باشد و امتدادش از ایستگاه اتصالات تا خور است. خط قرمز نیز خط اصلی مترو بوده که شامل بیست و نه ایستگاه تشکیل شده از چهار ایستگاه زیرزمینی , بیست و چهار ایستگاه در ارتفاع و 1 ایستگاه در سطح زمین می باشد. خط قرمز نیز از ایستگاه راشیدیه آغاز گردیده و پایان آن در ایستگاه صرافی امارات متحده عربی جبل علی است. خط بنفش و آبی نیز طراحی گردیده اما هنوز تکمیل نشده اند.

خط آبی و سبز به طول هفتاد کیلومتر با چهل و سه ایستگاه بوده که سی و هفت ایستگاه در بالای زمین و ده ایستگاه زیر زمینی دارند. متروی گردشگری دبی نخستین شبکه قطار شهری در شبه جزیره عربستان می باشد. همچنین کلیه قطارها بدون راننده وبوسیله مسیریاب خودکار هدایت می گردند. متروی گردشگری دبی بعد از تهران ارزنا ترین مترو در دنیاست.

مونوریل پالم جمیرا در گردشگری دبی

خط مونوریل در پالم جمیرا می باشد که پالم جمیرا را به خشکی متصل نموده و قرار است که تا خط قرمز مترو دبی گسترش پیدا کند. این خط در 30 آوریل 2099 افتتاح گردید.

قطار برقی

2سیستم قطار برقی از سال 2011 در حال احداث می باشد که یکی در دانتان برج الخلیفه به طول چهار کیلومتر و دیگری در ال صوفه به طول چهارده کیلومتر است که قرار است در امتداد جاده ال صوفه از دبی مارینا تا برج العرب و مال آو و 2 تقاطع با خط قرمز مترو امتداد یابد. قسمت اول که به طول 10 کیلومتر است و یازده ایستگاه را داراست در 11نوامبر2014 افتتاح شد.

حمل و نقل درون شهری در گردشگری دبی

راه های آب

از سنتی ترین شیوه ها جهت گذر از خور دبی که پیش آمدگی رودخانه شکل از خلیج فارس در دبی است به طرف دیرا استفاده کردن از عبره می باشد. عبره نیز قایق های کوچکی می باشند که مسافران را در عرض خور دبی جابه جا می نمایند. ایستگاه عبره ها محله بستکیها و جاده بانیاس است. آژانس های حمل و نقل مارین نیز اتوبوس آبی گردشگری دبی را احداث کرده اند. اتوبوس های آبی نیز قایق هایی به همراه تهویه مطبوع می باشند که در مقصدهای مشخصی در طول خور حرکت می نمایند..

راه های زمینی

اتوبوس

سیستم حمل و نقل اتوبوس عمومی در گردشگری دبی صد و چهل مسیر را دربرگرفته و بیش از صد و نه میلیون مسافر را جابه جا می نماید. هم چنین بیشتر ایستگاه های اتوبوس مجهز به سیستم تهویه مطبوع هستند.

تاکسی

در گردشگری دبی نیز همچون دیگر نقاط جهان از راههای حمل و نقل درون شهری می توان به تاکسی اشاره کرد. تاکسی ها دارای بدنه ای به رنگ کرم و سقف رنگی می باشند. تاکسیرانی گردشگری دبی که قسمتی از آر تی ای و بزرگترین اپراتور تاکسیرانی به شمار می آید تاکسی های با سقف قرمز رنگ هستند. 5 اپراتور خصوصی نیز در این سیستم مشغول انجام فعالیت می باشند که شامل مترو تاکسیز با سقف نارنجی , نت ورک تاکسی با سقف زرد , کارز تاکسیز با سقف آبی , عربیا تاکسیز با سقف سبز و سیتی تاکسیز با رنگ بنفش هستند. شرکت تاکسیرانی دبی نیز دارای تاکسی بانوان با سقف صورتی می باشد که از راننده های خانم استفاده می نمایند.

لیست داروهای ممنوعه در امارات عربی متحده

متادون    دكسترومتورفان     فنوباربيتال           آلپرازولام            كلونازپام

فنتانيل    باربيتالها  ديفنوكسيلات         كلوبازام   ديازپام

مورفين   آمفتامين‌ها            متيل فنيديت          استازولام فلورازپام

پتيدين     مپروبامات           اتينامات   لورازپام  ميدازولام

كدئين     پنتازوسين            زين (قرص)         اكزازپام   تمازپام

دكسپين (كپسول)    دكسترومتورفان پي (شربت)  آرتين تري هگزوفنيديل        فلوفنازين (قرص)   كتامين (آمپول)

كلرپرومازين (آمپول)          دكسترومتورفان (قرص)       اكزازپام (قرص)    فلوفنازين (آمپول)   ليتيوم كربنات (قرص)

كلرپرومازين (قرص)          ديازپام (آمپول)      فلووكسامين (قرص)            هالوپريدول (قطره) لورازپام (قرص)

كليدينيم سي (قرص)            ديازپام (قرص)      فلوكستين (قرص)   هالوپريدول (قرص)            مپروبامات (قرص)

كلوميپرامين (قرص)           ديفنوكسيلات (قرص)          فلوكستين (كپسول) هالوپريدول (آمپول)            متوكاربامول (آمپول)

كلونازپام (قرص)   اوربيافين آرتين تري هگزوفنيديل        هيدروكسي زين (شربت)      متوكاربامول (قرص)

استامينوفن كدئينه   كلوديازپوكسايد      ايمي پرامين (قرص)           ترامادول (قرص)   فنوباربيتال (آمپول)

آمانتادين (كپسول)  آلپرازولام (قرص)  ميدازولام (آمپول)  ترامادول (آمپول)   فني تونين كمپاند

آسپرين كدئينه (قرص)         آمي تريپتيلين (قرص)          فنوباربيتال (شربت)            تري فلوپرازين (آمپول)        پريميدون (قرص)

باكلوفن (قرص)     آتراكوريم (آمپول)  فنوباربيتال (قرص) تري فلوپرازين (قرص)        پروپوفول (آمپول)

بي پريدين (قرص) بي پريدين (آمپول) ايمي پرامين (قرص)           تري هگزيفنيديل (قرص)      رميرون (قرص)

استامينوفن كدئينه   نورتريپتيلين (قرص)           ميدازولام (آمپول)  تريميپرامين (قطره)            تيوپنتال (آمپول)