post

قهوه لاواک

قهوه لاواک ، نامی است که اخیرا شهرت بسزایی یافته است. نوع خاصی از گیاه و دانه قهوه نیست . در واقع ، روش فراوری متفاوتی این قهوه است که تفاوت دارد. جالب است بدانید که محصول پستانداری به نام زبادان نخلی آسیایی است! چگونه ؟ با آژانس پلیکان پرواز آسیا ، آژانس تخصصی تورهای جنوب شرق آسیا همراه باشید

قهوه لاواک در سفر بالی

در هر سفری ، بهترین کاری که هر گردشگری می کند ، یافتن و دیدن چیزهای مخصوص مقصد است. خواه معبد باشد ، درختان ، حیوانات ، صنایع دستی ، میوه ها و ادویه ها یا خوراکی های خاص آن. در تور بالی یکی از چیزهایی که به عنوان تور آپشنال توصیه میشود، دیدار زبادان است.

 

زبادان چیست ؟

زبادان گونه ای از پستانداران گوشتخوار بومی اندونزی است. در واقع در رسته گربه سانان دسته بندی می شود. نام زبادان در زبان محلی  Kopi luwak  است. این حیوان به طور طبیعی و یا با دخالت انسان، اقدام به خوردن دانه های قهوه می کند. این دانه ها هنگام عبور از جهاز هاضمه زبادان تخمیر می یابد . پس از عبور از سیستم گوارشی ، حیوان اقدام به دفع دانه ها می کند. دانه های به دست آمده پس از شستشوی فراوان تبدیل به قهوه لاواک می شود. بومیان برای به دست آوردن قهوه لاواک اقدام به شکار این حیوانات می کنند.

تصویری از زبادان در قهوه لاواک

قهوه لاواک کجاها به دست می آید؟

قهوه لاواک به طور عمده در جزایر کشور اندونزی استحصال می شود. جزایری مثل:

  • سوماترا

  • جاوا

  • بالی

  • سولاوِسی

  • تیمور شرقی

به جز این جزایر ، در جنگل ها و یا در فیلیپین هم به دست می آید.

کپی لاواک یا قهوه لاواک

کجای بالی می توان قهوه لاواک را پیدا کرد؟

در واقع با سفر به منطقه اوبود ، به محل زندگانی آنها نزدیک می شوید. زبادان در محل هایی مانند قفس نگهداری می شوند و دانه های قهوه را می خورند. پس از دفع این دانه ها جمع آوری شده و شسته می گردند.

تهیه کنندگان قهوه لاواک معتقدند که قهوه ها به دو دلیل مسیر بهتری را سیر می کنند.

  • اول اینکه . زبادان ، دانه های بهتر را برای خوراک خود انتخاب می کند.

  • دوم اینکه . مراحل تغییرات و اثرات فیزیکی و شیمیایی هاضمه حیوان ، اثربخشی خاصی دارد.

  • تابلوی مزرعه پرورش قهوه لاواک

 ویزای اندونزی 

تاریخچه ای در مورد قهوه لاواک

استعمارگران کشور هلند، تصمیم به کاشت دانه قهوه در اندونزی گرفتند. به همین منظور اقدام به واردات دانه قهوه از یمن نمودند. قرن نوزدهم بود که کشاورزان جاوایی نوشیدن قهوه را شروع کردند. قهوه هایی که در زمین هایشان کشت کرده بودند.

چه چیزی باعث طعم خاص قهوه لاواک می شود ؟

در مسیر هاضمه زبادان تغییرات اسیدی ، آنزیمی و تخمیری در قهوه لاواک پدید می آید. آنزیم های جهار هاضمه و شیرهای مترشحه معده  به پوسته های قهوه نفوذ پیدا می کنند. باعث شکسته شدن پیوند های کوتاه پروتئینی می شوند. در نتیجه ترکیب آمینو اسیدها تغییر می یابد. همین باعث قوی تر شدن عطر قهوه لاواک می شود.

زبادان نخلی آسیایی ، بهترین دانه های قهوه را دستچین می کند. همین هم کیفیت قهوه را بالاتر می برد. تلخی این قهوه ها کم می شود.

قهوه های متنوع برای پرزنتیشن قهوه لاواک

تولید سالانه قهوه لاواک در دنیا

در روش های سنتی ، دانه های دفع شده حیوان در سطح جنگل  و زمین ها جمع می شوند. اما درخواست برای قهوه رو به افزایش است. به همین دلیل ، تهیه کنندگان قهوه رو به روشهای نگهداری این حیوان آورده اند. در سال 2014 میلادی ، تولید سالانه قهوه لاواک در سال چیزی در حدود 127 کیلوگرم برآورد شد.

کشورهایی که در تولید قهوه لاواک دست داشتند عبارتند از :

انتقاداتی درباب نحوه تولید قهوه لاواک

چیزی که برخی متخصصان و طعم شناسان اعتراف می کنند این است که . طعم این قهوه قرار نیست بسیار تفاوت داشته باشد. به میزان بسیار جزئی ، تلخی کمتری دارد و بافت آن نرم تر است. همین. به هر حال ، روش کنونی و سنتی استحصال دانه های قهوه ، کارایی پایینی دارد.

متاسفانه برای بالا بردن میزان تولید ، ده ها مزرعه پرورش زبادان ایجاد شده است. ده ها هزار حیوان در قفس هایی زندانی هستند. مجبور هستند تا رژیم غذایی خاص و سختی داشته باشند. محیط نگهداری آنها مناسب نیست و متاسفانه آگاهی عمومی کمی هم وجود دارد. با تاسف فراوان ، نرخ مرگ و میر زبادان نخلی آسیایی بسیار بالاست.

مزرعه تولید قهوه لاواک

نرخ قهوه لاواک

بارها اشاره شد که این قهوه ، گران قیمت است. در سال 2010 میلادی ، قیمت هر پوند آن بین یکصد تا پانصد دلار فروخته شد. در ویتنام قهوه ویسل ، هر کیلوگرم قهوه لاواک 500 دلار به فروش می رسد. در فروشگاه های معتبر اندونزیایی ، قهوه لاواک 100 دلار به بالا بفروش می رسد.

قیمت هر فنجان قهوه دم شده در کافی شاپ ها بین 35 تا 80 دلار است.

به هر حال ، قهوه لاواک گرانقیمت ترین قهوه دنیاست. هر پوند آن در سال 2010 بین 100 تا 500 دلار فروخته شد. قهوه weasel ویتنامی ، به ازای هر کیلوگرم 500 دلار فروخته شد. بیشترین مشتریها، از ژاپن ، چین ، کره جنوبی هستند.

کشورهایی مانند ژاپن و فیلیپین و کره و چین ، بیشترین خریداران این قهوه در دنیا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *