تور سریلانکا

تور سریلانکا ( بنتوتا )

تور سریلانکا ( بنتوتا )

5 شب و 6 روز 340 دلار

تور سریلانکا

سریلانکا جزیره‌ای در جنوب آسیا است. در این مطلب ، با این کشور زیبا بیشتر آشنا می‌شویم. با پلیکان پرواز همراه باشید.

تور سریلانکا، کشور ساحل های بی پایان، آثار باستانی زیاد، مردم خونگرم و غذاهای خوشمزه و کم هزینه است. کشورهای اندکی در جهان هستند که به مقدار سریلانکا، جاذبه‌ها و آثاری دارند که در لیست آثار بین المللی یونسکو به ثبت رسیده باشد. فرهنگ بالای ۲۰۰۰ ساله‌ سریلانکا را می‌توانید در بقایای اثرهای باستانی دیدن کنید. جایی که در آن صومعه‌های افسانه‌ای با زیباترین جزییات مزین شده‌اند.

تور سریلانکا

در سریلانکا قادر خواهید بود حیات وحش را از نزدیک ببینید. تورهای سافاری در تور سریلانکا شما را به دیدن پلنگ‌ها ، بوفالوها ،فیل ها و هزاران پرنده‌ گوناگون و زیبا می‌برد. مسافت ها در سری‌لانکا خیلی نزدیک است. در تور سریلانکا جذاب می‌توانید اقسام جاذبه‌های توریستی را یک‌جا تجربه کنید. در تور سریلانکا در ساحل بی نظیر آفتاب بگیرید، در معبدها چندساله به دعا کردن بپردازید، در دهکده‌های فوق العاده تفریح نمایید، از پرنده‌ها و گل‌ها دیدن کنید، غذاهای سنتی را تست کنید و از بقایای زمان استعمار و جاذبه‌های زیبای مرتبط با آن لذت ببرید.

تور سریلانکا ارزان

سریلانکا یک کشور توریستی زیبا و در عین حال اقتصادی میباشد. با وجود تمام این زیبایی‌ها، همچنان آن طور که باید به جهان معرفی نشده است و این بدان معنی است که در تور سریلانکا از سیل جمعیت توریست ها خبری نیست.

اگر از تفریح های ساحلی و آب‌و‌هوای استوایی در تور سریلانکا کلافه شدید، می‌توانید به منطقه های بلند سر بزنید و در آب‌و‌هوای عالی و دید سرسبز تپه‌ها از زیبایی طبیعت فیض ببرید. اگر می‌خواهید کوه‌پیمایی کنید یا طبیعت دنج را تجربه کنید، سریلانکا کشوری فوق‌العاده است.

قیمت تور سریلانکا

در تور سریلانکا برترین خدمات موج‌سواری و غواصی در ساحل برای مسافران مهیا شده‌ است. پس، اگر مسافری هستید که دوست ندارید یک جا باشید و اطافتان را دیدن کنید، اگر می‌خواهید ماجراجویی و گشت و گذار را تجربه کنید، در تور سریلانکا پشیمان نمی‌شوید.

تور سریلانکا از مشهد

سریلانکا هر روز بیشتر از پیش جای خود را در بین کشورهای توریستی برتر پیدا می‌کند و مسافران زیادی از تمام جهان به شوق لذت بردن از جاذبه‌های عالی سریلانکا، به این نقطه از کره‌ی خاکی سفر می‌کنند. برای اینکه با تور سریلانکا و جاذبه‌های آن بیشتر آشنا شوید، این راهنمای سفر را دنبال کنید.

اطلاعات فوری تور سریلانکا

تفاوت ساعتی سریلانکا با تهران: سریلانکا در منطقه‌ زمانی GMT + 5:30 واقع شده و 1 ساعت از تهران جلوتر میباشد.

تور سریلانکا

گویش اصلی : سینهالی / تامیل

واحد ارز: روپیه سریلانکا (LKR)

مدل برق شهری: برق شهری در سریلانکا ۲۳۰ ولت و ۵۰ هرتز است. پریزها و دوشاخه‌ها از نوع D ، M و G هستند

کد کشور: +۹۴

سمت رانندگی: چپ

تور سریلانکا ارزان

شرایط آب ‌و ‌هوایی

آب‌و‌هوا در سریلانکا، استوایی است و 2 فصل متمایز گرم و خشک دارد. متوسط دمای هوا در سریلانکا اصولا بین 29 تا 33 درجه‌ی سانتیگراد است. این دما امکان دارد بر اثر تغییرات کلی دمای هوا در تمام جهان، تغییر کند. دمای هوا در منطقه‌ Nuwara Eliya  که در بلندای مرکزی قرار دارد، ممکن است تا 18 درجه‌ی سانتیگراد هم کاهش یابد. در منطقه های ساحلی شرقی و در منطقه‌ی  Batticaloa، دمای هوا تا 33 درجه نیز می‌رسد. بعضی از ناحیه های ساحلی تحت تاثیر بادهای اقیانوسی، خنک‌تر هستند. سردترین زمان سال دسامبر و ژانویه و گرم‌ترین زمان سال آوریل و آگوست است.

قیمت تور سریلانکا

بهترین موقع برای سفر به تور سریلانکا

مناطق غربی و جنوبی فصل بارشی خود را در ماه‌های مه الی سپتامبر تجربه می‌کنند در حالی که مناطق شمالی و شرقی بین اکتبر الی ژانویه تحت تاثیر فصل بارشی قرار می‌گیرند. در مجموع، سریلانکا کشوری است که می‌توانید در کل طی سال به آن سفر کنید. اگر در منطقه ای آب و هوا جهت سفر کردن مناسب نبود , در منطقه ای دیگر می توانید آب و هوای مناسبی را بیابید.

مجری مستقیم تور سریلانکا

مطلوب ترین موقع پیشنهاد شده برای مسافرت به تور سریلانکا، فصول خشک مناطق ساحلی از آوریل الی نوامبر برای ساحل شرقی و از دسامبر الی مارس برای ساحل غربی و بلندی های مرکزی است.

کریسمس و روزهای ابتدایی سال نو نیز مواقع محبوبی برای سفر به تور سریلانکا هستند. جولای و آگوست فصل جشن ها در سریلانکا است. اگر می‌خواهید در این 2 زمان به تور سریلانکا سفر کنید، حتما مکان های سکونتی مورد نظرتان را از پیش رزرو کنید.

تور سریلانکا

مخارج در تور سریلانکا

مخارج مکان های سکونتی

اگر بخواهید با پایین ترین نرخ در سریلانکا سکونت کنید، بابت سکونت در مسافرخانه‌های عادی باید حدود ۱6۰۰ تا ۴1۰۰ روپیه بپردازید. نرخ اتاق 2 تخته در هتل خوب و معمولی حدود ۴6۰۰ تا ۱3 هزار روپیه است. برای سکونت در هتل‌های لوکس و شیک باید بالای 3۲ هزار روپیه بپردازید.

مخارج غذا در تور سریلانکا

پایین ترین نرخ غذایی که می‌توانید در تور سریلانکا بخورید، برنج و کاری است که حدود 160 تا ۴1۰ روپیه هزینه دارد. وعده‌های غذایی در رستوران‌های عادی و هتل‌ها حدود ۱6۰۰ تا ۲6۰۰ روپیه هزینه دارند. اگر بخواهید در رستوران‌های مجلل غذا بخورید باید بالای ۳1۰۰ روپیه قیمت دارند.

تور سریلانکا ارزان

مخارج نقل و انتقال همگانی در تور سریلانکا

اگر قصد دارید از اتوبوس به عنوان وسیله‌ نقلیه استفاده کنید، مخارج روزانه‌ شما نزدیک به ۳1۰ روپیه می‌شود. اگر بخواهید دوچرخه اجاره کنید، از قطار استفاده کنید یا برخی روزها ماشین سواری بگیرید، مخارج روزانه‌ آن تقریبا ۲6۰۰ روپیه می‌شود. اگر بخواهید هر روز از ماشین سواری استفاده کنید، روزانه ۵6۰۰ روپیه باید بپردازید.

متوسط مخارج روزانه در تور سریلانکا

  • سفر کم هزینه: ۵6۰۰ روپیه
  • سفر با هزینه متوسط: بین ۵6۰۰ تا ۲1 هزار روپیه
  • سفر مجلل: بالای ۲1 هزار روپیه

پیشنهاد هایی برای صرفه‌جویی در مخارج تور سریلانکا

در تور سریلانکا برنامه‌ریزی داشته باشید و پروازها و مکان های سکونتی را از قبل بوک کنید

اگر بتوانید یک ماه زودتر یا بلکه خیلی زودتر اتاق خود را بوک کنید، می‌توانید آفر قابل توجهی بگیرید. حتی می‌توانید از ۵5 درصد کاهش هزینه ها بهره ببرید اگر به خوبی برنامه‌ریزی کنید. در مورد پرواز هم این نکته را در نظر بگیرید. چند روزی درگاه های رزرو آنلاین پرواز را در نظر بگیرید و زمانی که برایتان بهتر است را انتخاب کنید. حتما چندین درگاه را چک کنید و مبالغ را مقایسه کنید. پرواز در ساعات ویژه مانند نیمه‌شب یا صبح زود، شانس شما را برای دریافت آفرهای خاص افزایش می‌دهد.

تور سریلانکا

اگر با هواپیمایی‌های کم هزینه به تور سریلانکا مسافرت کردید ، همراهتان غذای حاضری داشته باشید. چون اصولا غذاهای اینگونه هواپیماها بسیار گران می باشند. بارتان را تا جایی که امکان دارد کم کنید. زیرا هواپیمایی‌های ارزان جدیدا برای بار اضافه هزینه‌های بالایی دریافت می‌کنند.

روزهای نزدیک به سفرتان به تور سریلانکا ، در درگاه  ثبت نام کنید تا از آفرهای گوناگون باخبر شوید. گاهی در این درگاه می‌توانید رستورانی با 50 درصد آفر پیدا کنید.

مجری مستقیم تور سریلانکا

از تجربیات و غذاهای سنتی در تور سریلانکا لذت ببرید

تمام کشورها منطقه هایی دارند که گردشگری حساب می‌شوند و مخارج در این جاذبه‌ها و مناطق اطراف آنها خیلی بالاتر از باقی نقاط است. برای اینکه از چنین مناطقی فاصله بگیرید، با یکی از اهالی منطقه صحبت کنید. از او در مورد تجربیات خوب اما غیر گردشگری منطقه بپرسید.

تور سریلانکا

در درگاه   می‌توانید از تجربیات مردم استفاده کنید. در این درگاه می‌توانید افرادی را یافت کنید که در خانه خودشان به شما یاد می‌دهند که غذای بومی درست کنید. مطمئنا تجربه‌ غذا خوردن با یک خانواده‌ بومی در خانه آنها، بسیار مفرح و خاص خواهد بود. در ضمن، مردم ممکن است تورهایی را به شما معرفی کنند که در هیچ آژانس توریستی نامی از آنها برده نمی‌شود ولی ارزش دارند که برای آنها زمان بگذارید.

به جای اینکه به رستوران‌های پرهزینه و گردشگری بروید، غذاهای خیابانی را تست کنید و در رستوران‌های کوچک بومی غذا نوش جان کنید.

قیمت تور سریلانکا

در بازارچه های مواد غذایی هم می‌توانید انواع میوه‌ها و سبزیجات را خریداری کنید. این کالاها، تازه، سالم و کم هزینه هستند. میوه‌هایی که در سریلانکا می‌بیند، بسیار گوناگون هستند و بدون امتحان کردن آنها نباید این کشور را ترک کنید.

از وسیله های نقل و انتقال همگانی در تور سریلانکا استفاده کنید

روش نقل و انتقال که انتخاب می نمایید به محدوده ، برنامه مسافرت و تعداد خانواده شما وابسته است. شهرهای سریلانکا اصولا توک توک دارند. این وسیله های نقلیه‌ که دارای 3 چرخ هستند، به ازای کیلومتر اول 60 روپیه و برای کیلومترهای بعد 50 روپیه پول دریافت می‌کنند. در شهر کلمبو، توک توک مناسب ترین و آسان ‌ترین روش برای گردش در شهر و دیدن از جاذبه‌های گوناگون در مدت زمان کم است.

اگر نمی‌توانید از توک توک استفاده کنید، اتوبوس را در نظر بگیرید. مخارج آنها برای راه های 3 تا 4 کیلومتری در حدود 30 روپیه است. اگر بار فراوان و چمدان‌های بزرگ داشته باشید، باید برای آن نیز هزینه جداگانه بپردازید. برای مسیرهای طویل می‌توانید از اتوبوس و قطار استفاده کنید. در درگاه راه‌آهن سری‌لانکا می‌توانید برنامه‌ی سفر قطارها را دیدن کنید

تور سریلانکا

برای انتخاب وسیله‌ نقل و انتقال مناسب در تور سریلانکا ، می‌توانید با اهالی نیز مشورت کنید.

در فصل خلوت سال به تور سریلانکا مسافرت کنید

بهترین کاری که برای کم کردن هزینه‌ سفرتان می‌توانید انجام دهید این است که در فصل خلوت یا لوسیزن به تور سریلانکا سفر کنید. فصل شلوغ در تور سریلانکا از نوامبر الی مارس است؛ وقتی که اغلب کشورهای جهان فصل زمستان را می‌گذارنند و برای تعطیلات زمستانی تور سریلانکا را انتخاب می‌کنند.

سفر در فصل کم جمعیت سال، تا 55 درصد مخارج سفرتان به تور سریلانکا را کم می‌ کند.

از جاذبه‌های مجانی تور سریلانکا استفاده کنید

خیلی از فعالیت‌های تفریحی و دیدنی‌های سریلانکا مجانی هستند. مانند تورهای دوچرخه‌سواری یا پیاده‌روی، شنا در ساحل، صعود از کوه‌ها، دیدن از بازارهای بومی، دیدن از بازارهای شناور، حضور در رویدادهای فرهنگی خیابانی، دیدن از نمایشگاه‌های خیابانی و…

قیمت تور سریلانکا

در منزل یکی از مردم سکونت کنید

با این کار می‌توانید مخارج سفر خود را به تور سریلانکا 55 درصد کاهش دهید نسبت به موقعی که بخواهید در هتل سکونت کنید. مطمئن باشید که استفاده از این راه، امن و البته تجربه‌ای خاص است و می‌توانید دوستان جدیدی پیدا کنید. درگاه های زیادی برای پیدا کردن و بوک کردن مکان سکونت در خانه اهالی کشورهای مختلف وجود دارد که یکی از بهترین‌های آنها درگاه Airbnb است. سرویس های این درگاه کاملا دوستدار کاربر و شفاف است، ضمن اینکه مخارج بسیار پایینی دارد.

بطری آب باخود ببرید

اگر بخواهید در رستوران ها و خیابان ‌ها، هر جا که تشنه شدید، آب بسته‌بندی شده بخرید، در انتهای سفر به سریلانکا متوجه می‌شوید که پول زیادی تنها برای خرید آب پرداخت کرده‌اید. بطری آب یا قمقمه‌ خود را همه جا با خود ببرید و هر زمان به آب سالم دسترسی داشتید آن را پر کنید. اگر خوراکی یا نوشیدنی احتیاج دارید آن را از سوپرمارکت ‌ها بگیرید زیرا امکان دارد هتل‌ها آنها را بالاتر از نرخ واقعی با شما حساب کنند.

تور سریلانکا ارزان

خودتان آشپزی کنید

تعداد خیلی کمی از افراد به این کار علاقه نشان می‌دهند که در سفر خود آشپزی کنند. ولی این کار می‌تواند تجربه‌ای عالی و متفاوت باشد. لازم نیست غذای زیادی بپزید، غذاهای حاضری و سبک را در برنامه‌ غذایی خود بگنجانید.

اگر می‌خواهید در رستوران غذا بخورید، در وعده‌ ناهار این کار را انجام دهید. خیلی از رستوران‌ها برای وعده‌ ناهار، منوهای کم هزینه تری نسبت به شام دارند. اگر صبحانه‌ زیاد بخورید، ناهار را در رستوران بخورید و یک شام سبک خودتان بپزید، هم برای سلامتی شما خوب است و هم برای جیبتان.

قیمت تور سریلانکا

در تور سریلانکا سیم کارت بومی بخرید

چنانچه قصد داشته باشید از سیم کارتتان استفاده نمایید, مخارجتان خیلی بالا می رود. مخارج استفاده از تلفن همراه در سریلانکا نسبت به خیلی از کشورهای جهان ارزان‌تر است. این مطلب هم برای تلفن های داخلی صادق است و هم تلفن های خارجی.

1 سیم کارت بومی با بسته های دیتا و مکالمه تهیه نمایید. توسط این عمل می توانید خیلی راحت و با کمترین هزینه با مکان های گردشگری تماس حاصل فرمایید و خیلی راحت از اینترنت استفاده نمایید. اپراتورهای Dialog و Mobitel آنتن‌دهی خوبی در تمام سریلانکا دارند.

تور سریلانکا ارزان

جاذبه‌های توریستی تور سریلانکا

سیگیرییا  (Sigiriya)

سیگیریا یک منطقه‌ باستانی و با شکلی صخره‌ای است که در شمال متاله (Mataale) در اطراف شهر دامبولا در استان مرکزی سریلانکا قرار دارد. یک ستون صخره‌‌ای وسیع به ارتفاع ۲6۰ متر مشرف به چند بنای باستانی قرار گرفته که از ویژگی های ویژه این منطقه‌ تاریخی است. پادشاه کاسیاپا (Kasyapa) این منطقه را نزدیک سال‌های ۴۷8 تا ۴۹8 به عنوان مرکز جدید خود برگزید. او کاخ خود را بر فراز این صخره ساخت و فضای درونی آن را با نقاشی‌های دیواری رنگین تزیین کرده است.

در یک زمین صاف کوچک در اواسط راه به سمت این صخره، دروازه‌ای به ظاهر یک شیر عظیم وجود دارد که این منطقه‌ تاریخی اسم خود را از این دروازه گرفته است. کلمه Siīhāgiri به معنی شیر سنگی است. این مرکز و کاخ پادشاهی بعد از فوت پادشاه متروکه شد و تا قرن 14 به عنوان صومعه‌‌ بودایی مورد استفاده قرار می‌گرفت. سیگیریا اکنون یکی از اثرهای میراث بین المللی یونسکو میباشد و یکی از بهترین مثال ‌های شهرسازی زمان‌های قدیم است. قسمت وسیعی از وجه غربی صخره در محدوده‌ای به درازای ۱5۰ متر و بلندای ۴5 متر، نقاشی‌های دیواری رنگینی وجود دارد که این قسمت از مجموعه را به یک گالری وسیع مبدل کرده است.

مجری مستقیم تور سریلانکا

معبد دندان مقدس

سری دالادا مالیگاوا (Sri Daladaa Maligawaa) یا معبد دندان مقدس، یک معبد بودایی در شهر کاندی (Candy) میباشد. این معبد در یک مجموعه‌ قصر پادشاهی قرار گرفته که برای امپراتوری کاندی بوده میباشد. این معبد جای نگهداری دندان بودا است. از زمان‌های گذشته، این دندان مقدس نقش اساسی در سیاست این ناحیه داشته است زیرا اهالی اعتقاد دارند هر کسی این یادگار دینی را در اختیار داشته باشد، پادشاهی کشور را به دست می‌گیرد. کاندی آخرین مرکز حاکمان سری‌لانکا بود و اکنون به علت وجود این معبد، به عنوان یکی از اثرهای میراث بین المللی یونسکو ثبت شده است.

در این معبد فعالیت های دینی هنوز نیز انجام می‌شود. این آیین‌های دینی 3 بار در روز اجرا می‌شوند؛ سپیده‌ دم، ظهر و شب. هر 4شنبه‌، یک برنامه نمادین شست‌وشوی دندان اجرا می‌شود. برای شست‌و‌شو از آب خوش بویی استفاده می‌کنند که گل‌های معطری به اسم Nanumura Mangallaya در آن ریخته‌اند. اعتقاد دارند که این آب مقدس، شفابخش است و میان افراد حاضر در برنامه پخش می‌شود.

تور سریلانکا

این معبد در بمب‌گذاری‌های یک گروه نظامی جدایی طلب به اسم ببرهای تامیل، در سال ۱۹۹9 آسیب دید اما کاملا مرمت شده است.

بودایی‌های امروزی اعتقاد دارند وقتی که بودا از دنیا رفت، بین یارانش اختلاف زیادی ایجاد شد؛ هر کدام برای دفن پیکر او نظری داشتند و نماینده های هر کشور بودایی تلاش می‌کردند که افتخار به خاک سپردن پیکر بودا را نصیب کشور خود کنند. ولی بودای بزرگ به یک کشور خاصی متعلق نبود و یک پیشوای دینی بود و این بود که سرانجام به این نتیجه رسیدند که هر تکه از بدن بودای مقدس را به یک کشور بسپارند.

به این شکل، یکی از دندان‌های او قسمت سرزمین سریلانکا شد. این دندان را با مراسم و احترام ویژه ای به سری لانکا آوردند و برای اینکه همه یارانش بتوانند آن را زیارت کنند معبد بزرگی بر پا کردند و اسم این معبد را معبد دندان گذاشتند.

تور سریلانکا ارزان

معبد طلایی دامبولا (Dambulla)

غار معبد دامبولا که با اسم معبد طلایی دامبولا نیز شناخته می‌شود، در مناطق مرکزی سریلانکا قرار دارد. این مجموعه در ۱۴9 کیلومتری شرق کلمبو (Colombo) و ۷5 کیلومتری شمال کاندی واقع شده است. معبد طلایی دامبولا در سال ۱۹۹3، در لیست اثار بین المللی یونسکو جای گرفت.

دامبولا وسیع ترین مجموعه‌ معبدهای غاری در سریلانکا است که به خوبی حفظ و مراقبت شده‌اند. این صخره ۱۶5 متر ارتفاع دارد. در حوالی ، بیش از 85 غار ثبت شده موجود است. اغلب جاذبه‌های این مجموعه حوالی 5 غار قرار دارند. این جذابیت ها حاوی نقاشی‌های دیواری و تندیس‌های زیادی است. این نقاشی‌ها و مجسمه ها همگی مرتبط با گاتاما بودا (Gautama Buddha) و زندگی او هستند. در کل ۱۵5 مجسمه بودا، 3 تندیس از حاکمان سری لانکا و 4 تندیس از الهه‌ها و خدایان در این مجموعه وجود دارد. نقاشی‌های دیواری مساحتی برابر ۲2۰۰ کیلومترمربع را می‌پوشانند. عکس های دیواره‌های این غارها حاوی تصاویری از نخستین موعظه‌ی بودا و وسوسه‌ی دیو ماره (Mara) است.

تور سریلانکا

مردم این منطقه قبل از ورود آیین بودایی به سری‌لانکا در این غارها سکونت می‌کردند چرا که قسمت هایی از این مجموعه مکان‌هایی برای دفن مرده ها بوده که امروزه اسکلت‌های ۲8۰۰ ساله در آنها پیدا شده است.

پرورش فیل پیناوالا (Pinnawala)

این پرورشگاه فیل بومی برای نگهداری و مراقبت از فیل‌های آسیایی است که در دهکده‌ی پیناوالا در ۱4 کیلومتری شهر Kegalle  در استان Sabaragamuwa قرار دارد. در سال ۲۰۱2، 90 فیل حاوی 40 فیل نر و 50 فیل ماده از سه نسل در این مجموعه زندگی می‌کردند.

قیمت تور سریلانکا

این مکان برای حفاظت و مراقبت از فیل‌ هایی بنا شد که بی غذا، از والدین خود رها شده بودند و در جنگل ‌های سری‌لانکا رها شده بودند. این مجموعه در سال ۱۹۷6 از طریق دپارتمان حفاظت از حیات وحش سریلانکا، بنا شده است. این مجموعه نخست در بوستان ملی Wilpattu قرار داشت و بعدها پس از چند بار جابه‌جایی به مکان جدید منتقل شد.

اکنون این پرورشگاه به یکی از جاذبه‌های توریستی محبوب در تور سریلانکا مبدل شده است. مسافران زیادی به ویژه خانواده‌ها برای دیدن حمام کردن و بازی فبل‌ها به این مکان سر می‌زنند. همه مخارج ورودی دریافتی از مسافران، برای نگهداری از فیل‌ها می‌شود. مسافران می‌توانند کل مراحل نگهداری و مراقبت از فیل‌ها را که به شکل روزانه انجام می‌شود، از نزدیک دیدن کنند.

مجری مستقیم تور سریلانکا

بوستان ملی یالا (Yala)

بوستان ملی یالا، پرطرفدار ترین و دومین بوستان ملی بزرگ در تور سریلانکا است. این بوستان به 5 بخش تقسیم گردیده که در حال حاضر 2 قسمت از آن برای دیدن همگان باز است. هر کدام از این قسمت ها اسم جداگانه‌ای دارند. قسمت اول بوستان ملی روهونا (Ruhuna) و قسمت دوم بوستان ملی کومانا (Kumana) یا یالای شرقی اسم دارد.

این مجموعه در مناطق جنوب شرقی این کشور قرار گرفته و در استان جنوبی و استان اووا (Uva) قرار گرفته است. این بوستان بزرگی برابر ۹80 کیلومتر دارد و در ۳5۰ کیلومتری کلمبو واقع گردیده است. این بوستان در سال ۱۹5۰ به عنوان منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ حیات وحش انتخاب شده است و به علت تنوع حیوانات وحشی معروف است.

بوستان ملی یالا اهمیت زیادی در حفظ فیل ‌های سریلانکایی، پلنگ‌های سریلانکایی و پرندگان آبی دارد. در کنار این بوستان، 6 پارک ملی و سه منطقه‌ حفاظت شده‌ حیات وحش وجود دارد که یکی از وسیع ترین آنها بوستان ملی Lunugamvehera است.

تور سریلانکا

این بوستان اکوسیستم‌های زیادی را در بر می‌گیرد؛ از جنگل‌های بارشی و مرطوب گرفته تا منبع های آب شیرین و تالاب‌ها. ۲۱6 گونه‌ مختلف از پرندگان که 6 تای آنها در حال انقراض قرار دارند، در این بوستان پناه گرفته‌اند. تعداد پستانداران این پارک ۴7 گونه است و یکی از وسیع ترین تجمع‌های پلنگ در جهان در این بوستان است.

نواحی اطراف این بوستان، در قدیم محل زندگی برخی از تمدن‌های تاریخی بوده است. 2 زیارتگاه مهم Sithulpahuwa و Magul Vihara در این بوستان واقع شده‌اند. در سال ۲۰۰5، سونامی اقیانوس هند، آسیب‌های زیادی به این بوستان وارد کرد و ۲6۰ نفر در نواحی اطراف بوستان جان خود را از دست دادند. تعداد مسافران این بوستان از سال ۲۰۰8 روز به روز افزایش می‌یابد چون که اقدامات امنیتی زیادی در این بوستان برای مسافران صورت گرفته است.

قیمت تور سریلانکا

بوستان ملی Udawalawe

این بوستان ملی در مرز بین استان‌های Sabaragamuwa و Uva قرار دارد. این بوستان به منظور حفاظت از حیوان های وحشی بنا شده است. این مجموعه‌ حفاظت‌شده، بزرگی در حدود ۳5 هزار هکتار را در بر می‌گیرد. این منطقه قبل از اینکه به عنوان بوستان ملی و پناهگاه حیات وحش انتخاب شود، برای کشاورزی تناوبی مورد استفاده قرار می‌گرفته است. این بوستان در ۱۶8 کیلومتری کلمبو قرار دارد و یکی از مهم‌ترین اقامتگاه های پرندگان آبی و فیل‌های سریلانکایی است. این بوستان پارک پر طفداری در سری لانکاست و به یکی از جاذبه‌های توریستی محبوب این کشور مبدل شده است به ویژه برای اشخاصی که به جاذبه‌های طبیعی و حیات وحش علاقه دارند.

کاخ آدم (Adam’s Peak)

این کاخ در گویش بومی سری پادا (Sri Pada) یا Samanalakanda  نامیده می‌شود که به معنی کوه پروانه است. این کوه مخروطی ۲۲۴5 متری در مناطق مرکزی سریلانکا قرار دارد. این قله را سری پادا یعنی جای پای مقدس نامیده‌اند زیرا در نزدیکی کاخ، تخته سنگی صاف قرار دارد که بودایی‌ها اعتقاد دارند جای پای بودا است. رهروان آیین هندو بر این باورند دارند که این مکان، قدمگاه شیوا است و مسیحی ها و مسلمان ها منطقه اعتقاد دارند که این صخره، جای پای حضرت آدم (ع) یا سنت توماس است.

تور سریلانکا

رسیدن به این کاخ از طریق 6 راه پیاده‌روی فراهم است. این 6 راه به شهرهای وسیع ارتباط دارند و ابتدای آنها با اتوبوس و وسایل نقلیه‌ همگانی قابل دسترس است. این کوه نه به خاطر بلندا بلکه به علت اهمیت دینی که در دین های مختلف دارد، در جهان معروف است. اینجا یک مکان زیارتی با برزش به ویژه برای بوداییان است. آنها چندین ساعت راه دسترسی به کاخ را برای زیارت طی می‌کنند. اغلب آنها برای طلوع آفتاب، خودشان را به کاخ می‌رسانند. کوه‌پیمایی در شب برای رسیدن به این قله تجربه‌ خاصی است. تمام راه با چراغ روشن شده‌اند.

تور سریلانکا ارزان

رژیم غذایی در سری‌لانکا

دلایل زیاد اجتماع، فرهنگ و باستان دست به دست هم داده‌اند تا غذاهای سریلانکا شکل بگیرد. اثر زمان استعمار هلند را نمی شود بر آشپزی این مکان ندید، علاوه بر اینکه آشپزی اندونزی و جنوب هند هم بر سریلانکا اثر گذاشته است. اکنون برنج، نارگیل و ادویه‌های زیادی از اصلی‌ترین مواد درست کننده غذاهای سریلانکایی هستند.

مهم‌ترین خصوصیت رژیم غذایی در تور سریلانکا، استفاده از برنج آب‌پز یا بخارپز است که با اقسام خوراک، کاری ماهی، مرغ، گوشت گوساله یا گوسفند سرو می‌شود. اقسام دیگری از خوراک هم وجود دارند که با سبزیجات و حبوبات درست می‌شوند و در کنار برنج سرو می‌شوند.

همراه با غذا، اقسام ترشی میوه و سبزیجات، چتنی و نوعی سس استفاده می‌کنند که از پودر نارگیل، فلفل و آبلیمو درست می‌شود.

تور سریلانکا

برخی از غذاهای معروف سریلانکا

Kottu

این غذا از نانی به اسم godhamba roti درست می‌شود. مواد دیگر شکل دهنده این غذا عبارت است از تخم مرغ، گوشت و پنیر که هر شخص طبق ذائقه‌ خود از آنها استفاده می‌کند.

Hoppers

این غذا را با خمیری درست می‌کنند که با آرد برنج، شیر نارگیل و ادویه‌جات تهیه می‌شود. این غذا را یا بخارپز یا سرخ می‌کنند. این غذا اقسام متفاوتی دارد هم شور و هم شیرین. اقسام شیرین آن شامل  vandu appa و  pani appa برای درست کردن اقسام شور آن از موادی چون تخم مرغ و شیر استفاده می‌کنند. با آنها سسی به اسم  lunu miris سرو می‌کنند که مخلوطی از پیاز قرمز و ادویه‌جات است.

قیمت تور سریلانکا

Lamprais

این غذا از آن دسته خوراکی است که از آشپزی هلندی تاثیر گرفته و یادگار زمان استعمار است. این غذا مخلوطی از برنج و خوراکی شامل از گوشت، بادمجان و سبزیجات متفاوت است که در برگ موز پیچیده شده و در فر درست می‌شود. این غذا، غذای خوبی برای شرایط و مراسم خاص است که اشخاص زیادی دور هم جمع می‌شوند. چون که مراحل آماده‌سازی آن نسبتا زیاد است. این غذا 2 بار پخته می‌شود. یک بار برنج و مواد اولیه جداگانه تهیه می‌شوند و بار دوم تمام مواد داخل برگ موز پیچیده می‌‌شوند و در فر یا تنور درست می‌شوند. این مرحله، موجب ایجاد طعمی خاص در این غذا می‌شود.

Kool

این غذا یکی از غذاهای دریایی است که در آن از اقسام ماهی ها استفاده می‌شود. اسفناج و آلو و لوبیا از دیگر مواد سازنده این غذا هستند.

تور سریلانکا

Roti

این نان، جزو دسته‌ نان‌های غیر حجیم یا صاف قرار می‌گیرد که با آرد گندم درست می‌شود. این نان اقسام متفاوتی دارد یکی از انواع آن thengappu roti اسم دارد که در درست کردن خمیر آن از نارگیل خردشده استفاده می‌شود. نوع دیگر Uraippu roti  اسم دارد که برای درست کردن آن داخل خمیر از موادی مانند فلفل سبز و پیاز خورد شده نیز استفاده می‌کنند.

دسرها و شیرینی‌ها

یکی از دسرهای مرسوم در سری‌لانکا،  kevum اسم دارد. این دسر یک مدل کیک روغنی است که با آرد برنج و شیره‌ی قند درست می‌شود. خمیر این شیرینی را در روغن سرخ می‌کنند تا طلایی مایل به قهوه‌ای شود. این دسر هم اقسام متفاوتی دارد. برای مثال برای درست کردن یکی از اقسام آن که Moong Kevum اسم دارد از آرد یک مدل لوبیا استفاده می‌کنند و پیش از سرخ کردن آن را به شکل الماس در می‌آورند.

تور سریلانکا ارزان

از باقی شیرینی‌های سری‌لانکا می‌توان موارد زیر را اسم برد:

Aluwa یک نوع شیرینی که با آرد برنج و شبیه الماس تهیه می‌شود.

Bibikkan یک شیرینی با قیافه ای مانند کیک که با آرد گندم، شیره‌ی نارگیل و نارگیل خرد شده درست می‌شود و مخصوص منطقه های ساحلی است.

Kokis  مدلی غذا با ظاهری مانند بیسکوییت ترد که از آرد برنج و شیر نارگیل درست می‌کنند.

Pushnambu مدلی شیرینی با شکلی شبیه کیک که از شیره‌ی نارگیل و آرد گندم درست می‌شود.